KOŞMASAYDIM YAZAMAZDIM – HARUKI MURAKAMI

December 9, 2018

KOŞMASAYDIM YAZAMAZDIM – HARUKI MURAKAMI

SONUNA KADAR YÜRÜMEYEN YAZAR

2017 ‘de Nobel ödülünün Murakami’ye verilmemesi; bu sene düzenlenecek olan ödüle adaylığı ,alt ödülden geri çekilmesi derken arap saçına dönen ödül işleri;Yine Murakami bu ödülün ekmeğini yiyemeyecek sinyalleri veriyor.Bu hengame Murakami severleri bunaltmış olsa da; kitabı okuduktan sonra aslında çok da önemli olmadığını hissedeceksiniz.


Konuya giriş  öncesinde ;Murakami’yi ,ya sever ya nefret edersiniz şeklindeki saçma sapan kutuplaşmadan kendimi sıyırıp sadece bu konuda nötr kalmayı tercih ettiğimi belirtmek isterim .Ne çok seveni ne de nefret edeni anlayabiliyorum .Eğer bu bir pazarlama stratejisi ise neyi pazarlıyoruz 🙂

Murakami deyince ön plana çıkan ayrıntılar : satırları arasına sakladığı müzik listeleri ve kedileri .Çevirmen olduğundan ,Maratona düzenli katıldığından bir haber, okuyup durmuşum .(Okudum derken sadece birkaç kitabı diye not düşeyim .)Yazarın kendi dilinin gücünden korkup boğulmamak için İngilizceye sığınması ve daha birçok ayrıntı bu kitabın şaşırtıcı unsurlarındandı.

Eğer sadece ana kahramanı bir maraton koşucusu  ya da hadi bu kişi aynı zamanda yazar da olsun diyelim ve etrafında dönen olaylar üçgenler beşgenler eklense ;o bilindik tarzı ile yazmış olsa bu kadar beğenmezdim sanırım .Şu ana kadar bana en çok dokunan kitabı oldu diyebilirim .Murakami ile bir gün boyunca tatlı bir sohbet gerçekleşti zihnimde .Bir kaç kez okunabilecek bir metin de olduğunu düşünüyorum .Yazarın hayatı kurduğu düş dünyasından daha ilginç olabilir mi ? Sizce?

Temel düşünce koşu ve spor ile ilgili geçmişi /disiplini /yaşam biçimi .Yan düşünce olarak yazarlık kariyerini ele alabiliriz.Eleştirilere karşı tavrı hakkında bilgi sahibi oldum .Yazmaya nasıl karar verdiği ve bu konuda aldığı riskler derken kendi yaşam tarzı ile ilgili tavsiye etmediği tavsiyeler …

Bir yazar adayının okumasını tavsiye ettiğim paragraflar var ve tabi ki altı çizili bir çok anlamlı cümle .Zaten bu kitabın varoluş amacı da bu .Roman yazmanın sağlıksız ruh ve beden işi olduğuna dair yayılmış düşünceyi kırmaya çalışmış bir kitap .Yazar hem sağlıklıyım hem de yazıyorum ;hatta yürümüyorum:)  bırakın siz bu işleri dedi .Maşallah 60 yaşına geldi; kocaman bir kitabı ,bizlere armağan etti bu sene .(Kumandanı Öldürmek Ocak ayında okuyacağım kitaplar arasında )

Keşke ilk bu kitaptan okumaya başlasaydım Murakami’yi .Aslında bir otobiyografi yazmasını çok isterdim .Ama bu kitaptaki tavrından anladığım kadarıyla parçaları birleştirmek için nedenleri sıralaması zor.

Son olarak bu kitabı alıp okuduysanız ya da okuyacaksanız sepetinize bir kaça kitap atmanızı tavsiye ederim .

 • RÜZGARIN ŞARKISINI DİNLE-MURAKAMI
 • MUHTEŞEM GATSBY -FITZGERALD
 • YABAN KOYUNUNUN İZİNDE -MURAKAMI
 • İMKANSIZIN ŞARKISI -MURAKAMI
 • SPUTNIK SEVGİLİM -MURAKAMI

Yazımı okuduğunuz için Teşekkür Ederim .


2 thoughts on “KOŞMASAYDIM YAZAMAZDIM – HARUKI MURAKAMI

 1. Merhabalar,

  ‘’Haruki Murakami – Koşmasaydım Yazamazdım’’ kitabıyla ilgili hazırlamış olduğunuz yazı için teşekkürler. Bu kitap, benim gerçekten yazarlığa bakış açımı değiştirdi. Yazmak konusunda motivasyonumu artıran ‘’Koşmasaydım Yazamazdım’’ kitabından en sevdiğim alıntıları derlemiştim, izninizle ben de sizinle paylaşmak isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/haruki-murakami-kosmasaydim-yazamazdim-kitabindan-10-enfes-alinti/

  Yazılarınızın devamının gelmesini dilerim,
  selamlar ve keyifli okumalar olsun.

  1. Evet alıntılarınızı inceledim . Özellikle final güzel bağlanmış . Bu kadar populist bir toplumda herkesin okumadığını okumak zor oluyor açıkcası ve bu konu bile bence araştırılmaya değer . Tanıştığımıza memnun oldum .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *