HARRY POTTER -J.K.ROWLING

December 12, 2018

HARRY POTTER -J.K.ROWLING

VE SIRLAR ODASI

NİHAYET GEÇMİŞİN MESAJI GELECEĞE ULAŞIYOR

Elimdeki serileri, yazar külliyatlarını; her ay bir kitap olacak şekilde kendimce sıraya soktum .Nedense bu ay canım inanılmaz derecede Harry Potter çekti.Belkide Fantastik Canavarlar filminin etkisiyle her yerde pompalanan evrenin yansıması  olabilir.

Genel olarak kitaplar ile ilgili beklenti ya da sürprizbozan  yedim tribi olamaz. Gayet rüştünü ispatlamış bir seri var karşımda .Bu zamana kadar neden okumadığıma gelince ,bazen anormal hayran kitlesi bünyemde itici etki oluşturuyor .Neden okuduğuma gelince bunun iki sebebi var .Birincisi :İlk üç kitabın Stephan King’in tavsiye listesinde olması.Ve sonrasında hazır olmuşken devamını da oku/bitir motivasyonu . İkincisine de gelince Youtube ‘da bulduğum Mösyö Taha isimli arkadaşın Rowling’e gönderdiği teşekkür mesajı .

Şimdi kitabı üç bölüme ayırırsam eğer :

1.parça :Okul ortamındaki eğitim öğretim süreci .Bu tabi serinin bütün kitaplarının vazgeçilmez ayrıntısı olacak.Hepimizin öğrencilik deneyimi var ve tipik öğrenci /öğretmen davranışları bu işin komedi unsuru.Lockhart tam bir fiyasko .Öğretmenler odasında herhalde selam verip geçeceğim tiplerden biri olurdu .Şunu farkettim Snape filmde kesinlikle daha sempatik.

Hogwarts inanılmaz bir yer .Zihnimde büyüdükçe büyüyen ,cismani sınırları belli olmayan bir şato beliriyor.Kapalı mekan olmasına rağmen kesinlikle sıkıcı değil aksine ilham verici .

2. Parçaya gelirsem  Okul dışında Büyü Bakanlığı ekseni etrafında; Lucius Malfoy’un önderliğinde dönen dolaplar .Adamın karanlık planları var ve tehlikeli işler peşinde .Herhalde onu tek bir kelime ile tanımlasam kullanacağım kelime KİBİR olurdu.Bu safkan takıntısı ,ırkçı söylemleri ve eylemleri kesinlikle tanıdık konular.Düşünüldüğü zaman Malfoy’un kökeninden başka tutunacağı hiçbir vasfı yok .O da tabiki bundan beslenip ,prim yapıyor .Veli olarak okula yaptığı müdahaleler  ,oğlunun yanında yerli yersiz konuşmaları; kesinlikle tipik davranış bozukluğu olan veli profili .Lütfen siz onlardan olmayın . Öğretmenleri sevin onları sayın. Siz sevip, saymazsanız çocuklarınız da sevip ,saymaz . (KAMU SPOTU)

3. Parça tabiki her kitapta bulacağım Lord Voldemort varlığı .Adam tam bir bulmaca .Bir günlüğün içinde anı olarak beklemek nasılda dahice /korkutucu /tuhaf. Gerekli giriş bilgileri elde ettikten sonra bu nefret yumağı yakışıklı /başarılı /bilgili çocuğun  meşhur anagram hikayesi ile karşılaşıyoruz. Kitapta en çok dikkat çekilip üstüne basılan ayrıntı ise Harry ve Tom arasında 7 benzerliği bulunuz kısmı .Bir noktadan sonra iyi ki Harry Slytherin olmamış diyorsunuz . (Bu arada ben de bir Slytherinim 🙂

Bütün bu parçaları bir kenara bırakırsak verilen en büyük ders Masumiyet Karinesi .Okul zaten devamlı gizemler yumağı ve aç zihinlerle besleniyor .Ve yaşanan tüm olaylar üç kafadarın üstüne uçtuğu için tabiki suçlamaların bir dayanağı var .Bunun dışında geçmişe şöyle bir bakarsak Hagrid’in kaybolan yıllarına ne  olacak .Dumbledore beni fazlasıyla şaşırtıyor .Olayların farkında olup verdiği sakin , gözlemci tepkiler ve durumu kendi tarzında çözüşü bol soru işaretli .Neyi bekliyordu ve neyi bekliyor . Daha baskın bir karakter olmasını beklerken fazla ortalarda gözükmeyen ama günü kurtaran bir tip.

Sona bıraktığım Dobby.İtaat mevzusu yüzünden ,kendi gücünün farkına varamayan mazoşist bünye .Bence Dobby aileleri tarafından örselenmiş çocukları simgeliyor .Aslında onunla ilgili bir çok ayrıntı simgesel .

Rowling kitabın aralarına sık sık 1. Kitabın tekrarlarını yerleştirmiş .İlk üç kitabın çocuk kitabı olduğunu düşünürsek bu kadar olay akışı içerisinde kesinlikle normal  ve yerinde . 3 . kitap bittikten sonra umarım çoğalmaz ve azalır .Bir noktadan sonra yetişkin zihnim için sıkıcı oluyor .

Bir sonraki ay Azkaban Tutsağı ayı .Ufaktan mekan bildirimi yapıldı .bakalım bu hapishanenin dehlizlerinde beni neler bekliyor . Kitapla ilgili öneriniz varsa lütfen yorum olarak yazınız . Sizinle okumak keyifli olur. Ve tekrar yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *