HALKA DÜNYA -LARRY NIVEN

December 16, 2018

HALKA DÜNYA -LARRY NIVEN

BİLİNEN UZAYIN KIYISINDA YENİ DÜNYA TASARIMLARI

Gelecekte ya da paralel bir evrende ,bir zaman diliminde; evrenin bir ucuna inşa edilmiş bir gezegen +yıldız sistemi . Dünyanın 300 katı bir büyüklük…

Galaksi çekirdeğinde meydana gelen bir patlama. Öngörülen kıyamet senaryosuna göre bu gezegen sığınak adayı . Çünkü Dünya ve gezegenler dalga dalga yok olacak .

2 İnsan ,1 Kzin ve 1 Puppeteer bu kritik durumun etkisiyle Halka Dünyanın keşfi için muazzam bir sürate sahip yüksek teknoloji araçları ile yollara (!) düşer .Ama bu ekip içerisinde kesinlike yılların dostluğu ,içilmiş kahvelerin hatrı yok . Hedef belli ,amaç belli ama görev pek tekin değil.

İşte Halka Dünya serisi bu kurgu üzerinden gelip ,şekilleniyor .60’lı yıllarda hatırı sayılır bir beğeni ve merak uyandırıyor .Ve yazarına bu mecradaki ödülleri de kazandırıyor.Yazar bu konuda ilkleri yaşamıyor tabiki ,öncesinde yazdığı öykülerle de ödülleri ve dikkatleri topluyor .

Bilinen uzay isimli kurduğu evrende bahsi geçen ırklar devamlı savaş halinde ve uyumsuz .Kullanılan teknolojiler ve gezegen /uydu /galaksi tasarımları be kanunları tamamiyle teorik fiziğin onayından geçiyor .Bu noktada beni fazlasıyla tatmin eden bir metin oldu .Şu bilinen bir gerçek ki bilim kurgunun sınırları belirsiz .ama sanırım Niven bu konuda merkeze konulabilir .

Halka Dünya  serinin ilk kitabı ve tamamiyle giriş niteliğinde yazılmış .Bir yandan bilinen evreni ve canlılarının ,bunların teknolojilerini ,yaşam biçimlerini ve ırklar arasındaki ilişkileri tanırken ;bir yandan da gizemli tehlikeli bir yolculuğa çıkıyorsun . Sonrasın da bambaşka bir güneş-gezegen sistemi ile karşılaşıp buranın detaylarını keşfediyorsun .(Bu bir Hollywood senaryosu olsa tabiki daha tempolu gerçekleşirdi .Bu kitabın kendine göre bir temposu var .Ve bu noktada sabırlı davranmak zorundaydım )

Kitabın eksik halkası olarak karakterlerin seçimi ya da tasarımını gösterebilirim .Okurken hiç biri ile zihnimde bağ kuramadım .Sanki zihnimin içindeki filme zorla konulmuş 3. Sınıf  aktör /aktrist gibiler.Bu sebepten dolayı başlarda harika akan kitap sonlara doğru biraz kabak tadı verdi .

Bu noktada yayınevinin Halka Dünya Mühendisleri olan ikinci kitap ile peşpeşe yayınlaması doğru bir tercih olduğu kanısındayım . Tabiki ikinci kitabı okuyarak bu konuda daha netleşeceğim .

Son Olarak Larry Niven’ın kurduğu evrene daha hakim olmak isterseniz tavsiye edilen okuma sırasından bahsedeceğim . Yabancı sitelerden derlenip toparlanmıştır.Bazı kitaplar Türkçeye çevrilmediği için orjinal isimleri ile bırakıldı .Çeviri yapıldıkça isimleri güncellerim .

1.NEUTRON STAR

Hugo ödülü alan Neutron Star isimli hikayesini de içeren en iyi hikayelerinin toplandığı bir kitap.

2.HALKA DÜNYA

Yazarın en populer serisi olup Hugo ve Nebula ödüllerini almıştır.

3.PROTECTOR

4.FLATLANDER

5.HALKA DÜNYA MÜHENDİSLERİ

6.HALKA DÜNYA TAHTI

7.RİNGWORLD’S CHİLDREN

8.CRASHLANDER (Bazı kaynaklar Crashlander ile başlama tavsiyesinde bulunsada ağır sürprizbozan içerdiği için başa koymayın)

Edward M.Lerner ile birlikte yazdıkları ilerleyen dönem kitaplar .

9.FLEET OF WORLDS

10.JUGGLER OF WORLDS

11.DESTROYER OF WORLDS

12. ZAMANSIZ DÜNYA

Ayırdığınız zaman için Teşekkür Ederm 🙂

*** Liste için kullandığım kaynak site :

http://news.larryniven.net/concordance/content.asp?page=Reading%20Order

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *