DOROTHY ÖLMELİ-DANIELLE PAIGE

December 20, 2018

DOROTHY ÖLMELİ-DANIELLE PAIGE

OZ DÜNYASININ DİSTOPYASI

Rastlantı sonucu  TV de izledim bir filmdi oz büyücüsü. Tabi o zamanlar küçük olduğum için; bir korkuluğun beyin, teneke adamın kalp, aslanın cesaret arzusu ve ironik durum, biraz cadı ve peri öğeleri ile süslenince hafızama kazınmıştı. Evine ulaşmak isteyen dorothy  ile zümrüt şehre yol almıştım altın yolu takip ederek. Yoldan ayrılmamak koşulu ile .

Şu yaşımda kafamda değişik travmalar ile mücadele eder oldum. Bize iletilen filmler anlatılan masalların içerisinde aslında bambaşka mesajlar saklıymış, orijinal metinler değilmiş. Youtube da bu konu ile ilgili içerikler o kadar fazla ki.

Herhalde bu yönelim zihinlerde yeni fikirler besliyor olacak ki her gün yeniden yazım versiyonları ile klasik mitolojik ve fantastik hikayeler ile karşı karşıya geliyorum.

Elimdeki kitapta tabiki bu motivasyonla yazılmış serinin parçası. Goodreads ‘e baktığımda öncül bir çok hikaye görmeme rağmen yayınevi kestirme yoldan ana hikayeye bağlı kalmayı tercih etmiş. (Öncül hikayeler arzu ederseniz okunabilir ama zaten kitap ve tahminimce seri içerisinde ayrıntıya girmeden geri dönüşler olacak )

Olaylar Dorothy ‘nin tekrar oz ‘a geri dönmesi ile başlar. Cehenneme giden yollar altın yoldan geçmeyip iyi niyetler ile döşenir. Dorothy o çok gitmek istediği evden Glinda’ nın aklına uyup gelmiş ve fantastik 4 lüyü oluşturduğu grubu ile oz dünyasındaki yönetim boşluğuna talip olmuştur.

Her iktidarın yaşadığı zehirlenme kendini bu koalisyonda da gösterir. Dorothy madde bağımlısı gibi sihire bağımlı olmuş ve tatmin olmayan nefsi ile daha fazlasını arzu etmektedir.

OZ  halkına türlü işkence ve zorlu hayat koşulları yaşamaktadır. Ve kurmayları bu konuda  ondan kesinlikle aşağıda kalmazlar.

İşte böyle bir noktada iyiler kötüleşirken ,kötüler ise boşalan iyi kontenjanına dolmuş durumda. Bu koskocaman kavram karmaşasında kim kimdir, kimin eli kimin cebinde belli değil.

Amy seçilmiş kişi sıfatı ile resmen olayların içine uçar. Geldiği yer ve bir çok ayrıntı konusunda Dorothy’nin update edilmiş halidir. Benzerlikler çok fazla ve Dorothy açısından rahatsız edicidir.

Tüm bu saçmalıkların sona ermesi için Dorothy ölmelidir. Çünkü yapılanlar fazlasıyla vahşet. Fakat nasıl? Ne koşul altında. Hangi planla? Kime güvenilir kime güvenilmez? O kadar çok soru işaretleri vardır ki.

Kitap içerisinde geçen her karakterin kendine göre bir gizemi var. Ve bu bütün seri boyunca kitaplara serpiştirilerek çözümlenecek. Şu ana kadar güzel bir çizgide ilerleyen kitapta dilerim fazla uzatmaların yaşadığı buhranı yaşamayız.

Tabiki klişe bir şablon üzerine kurulmuş olmasına rağmen distopya olması, fantastik bir dünyada geçmesi ve bir kahramanlık öyküsü olması bu kitabı cazip hale getiriyor.

Genç yetişkin kitleye hitap ettiğini düşünüyorum. Harry Potter, Ada, Kızıl İsyan düzeyinde ve akıcılığında bir yapısı var. Gene de kitabı anne- babaların bir gözden geçirmesi de fayda görüyorum.

Aslında aklımda Oz Büyücüsü kitabından esinlenilen filmler /kitaplar /diziler listesini oluşturmak var .Bu konuda bildiğiniz listeme eklemem gerekenler varsa lütfen yazınız . Zaman ayırdığınız için Teşekkür Ederim .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *