PATRICK MELROSE /UNUT GİTSİN -EDWARD ST.AUBYN

December 22, 2018

PATRICK MELROSE /UNUT GİTSİN -EDWARD ST.AUBYN

AHLAKSIZLIK İYİDİR AMA ENSEST DAHA DA İYİDİR

Biri sofrada dönen bir muhabbette size ‘Ahlaksızlık iyidir ama ensest daha da iyidir ‘ şeklinde bir cümle sarf etse tüyleriniz diken diken olmaz mı ?

Tam tersi duyarsız tepkilerin gelmesi daha diken edici değil mi ?

İyi birer anne baba olarak çocuklarımızı hep dışarıdaki kötülüklerden, kötü insanlardan korumaya odaklanmışken ;hane içindekilerden ve  kendimizden nasıl koruyacağız .

Aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddetin artık gözler önüne dökülmesinde sakınca görmediğimiz ama sonuçta bulamadığımız şu günlerde ;kitaptan sorulan güzel bir soru :

Zor bir adamla yaşamayı yeğleyen kadın mağdur mudur?

Grinin 50 tonu kitabı ile sempatikleşmeye /leştirmeye  çalışılan eğilimler ve bu eğilimlere sahip kişilerin aile kurması ne kadar pedagojik standartlara uygun .

Evet yatak odasındaki yaşantılar sağlıklı standartlarına girebilir ama sadizmin hiç mi günlük yaşantıya etkisi yok?

‘Unut Gitsin’ başlığı bu kitapta geçenleri öğren /bil/hisset ama sonrasında unut havası içeren bir kitap .İlk satırlardan karakterlerin norm dışı olduğu ortada .Kocaman Patrick Melrose başlığı altında aslında bu kitabın merkezi David .Yani Patrick ‘in babası .

Tam anlamıyla Sadist .Uygulamasında belki biraz doğaçlama olsa da kesinlike soğukkanlılık var .Kar zarar hesabı yapıp tüm eylemleri mantığa uyduruyor .Hatta bu konuda tarihten bile rol model aldıkları var .

Tabiki kendine göre mazoşist olduğunu tahmin ettiğim Elenor .Çekip gidecek kadar cesaret olmayan kadınları temsil ediyor .

Madde kullanımı ile uyuşturulan bedenler ,varlığın içerisindeki yoksunluklar derken böyle bir dünyanın içinde mücadelesini veren beş yaşında bir çocuk .

Yazar Patrick’in başına gelen olayı yine onun algısı ile çevreleyerek üstü kapalı öyle bir anlatmış ki belkide bundan daha dokunaklı bir anlatım olamazdı .O kadar küçük ki ;yaşadığı durumu idrak etmesi o kadar zor ki .Ve ona sahip çıkması gereken güvenli kollar o kadar tehlikeli ki.

Bu noktada en kötü anne baba gene de başka kurumlardan iyidir mantığını ;Çocuklarım için bu lamet adama katlanıyorum mantığını çöpe atıyorum .Toplumsal ve kişisel bahanelerden sıyrılıp ;kurbanmış gibi davranmaktan ve davrananlara acımaktan vazgeçilmesini şiddetle ısrar ediyorum .

Bu kitabı herkese tavsiye edemem .Okuduğunuz da beyninizde ve ruhunuzda ciddi delikler açacak nitelikte. Serinin bir sonraki kitabında dilerim David merkezli olaylara daha çok maruz kalmam .

Bunun dışında kitaptan esinlenen dizi ve dizinin başrol oyuncusu Benedict Cumberbatch yüzünden kararsızlığımı yenip kitabı okuduğumu belirtmek isterim .Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *