KUMLARIN KADINI -KOBO ABE

December 29, 2018

KUMLARIN KADINI -KOBO ABE

ESARETİN KUM HALİ

Küçükken okuduğum, böcekler ile ilgili bol görselli bir kitabın içinde karınca aslanı isimli bir böceğin avlanma stratejisi bilinçaltıma işlenen imgelerden biri olmuş; Kumların Kadını kitabının içerisindeki yaşantı ile zihnimde eşleşmeyi beklemişti.

Acaba bu kitabın içerisinde ne kadar gerçeklik öğesi ; ne kadar alegori var şeklinde sorgulamalarım da oldu. Farkında olmadan bir gönderme mi kaçıyor  diye de düşündüm.

Bir yandan da bu kitabın filmi nasıl olurdu?. Bir odada geçen iki üç kişilik oyuncu kadrosu ve tek kamera ile çekilen ,gişe başarısı düşük filmler yok değil. Ki zaten kitabın filmi çekilmiş ve pek tabi merak içerisindeyim.

Sosyal medya da fazla methini duyduğum yazarın, istisnasız gene fazla beğenilen kitabı olduğu için tercih ettiğim bir kitaptı.

Okumadan önce ;klişe hikayelerden oluşan bir çöl /göçebe /oryantalist kurgu ile karşılaşacağımı düşünüyordum. Gece kadar gizemli, sıcak ama soğuk bol seksapalitesi olan bir kadın tasviri zihnimde belirtmişti. Ve beklediğimiz üzere böyle bir şey yok.

Ana karakterimiz Cumpei Niki isimli, böcek koleksiyoneri bir öğretmen. Gene hobi malzemelerini alıp tren yolculuğuna çıkıyor. Bir istasyonda iniyor ve daha da haber alınamıyor. Kitabın ilk bölümü bu sürpriz bozan ile başlıyor  ne olabilir ile ilgili akla ilk gelen muhtemel olasılıkların hemen hemen hepsi sıralanıp ; çürütülüyor.

İkinci bölümde Niki ‘nin penceresinden olay gününe dönüyoruz.

Dar bir alanda kurgulanan olay örgüsü ; standart Tanrı misafiri ağırlama ile başlayıp, sonrasında esaret öyküsünü dönüşüyor. Kim kurban? Yoksa bir kader ortaklığı mı var ? Burası bana flu …Hane içerisinde iki esaret mi var yoksa biri gardiyan mı ? Zamanla kaynaşacağıda aşikar .

İlerleyen bölümlerde ;kollanılan fırsatlar ve yapılan planlar sayesinde birkaç kaçış teşebbüsü de oluyor .Bunun dışında bir rutin içerisinde durumu keşfetme ve karakterin kendi içerisinde çıktığı içsel söyleşi ;mobius şeridi ile yapılan zihinsel diyaloğa kadar gidiyor .( Kendimce bir ara not .Bu kitap içerisinde geçen bazı kavramlar uzak gelebilir ama  hayatımda bir noktada duyduğum ,bildiğim, dikkatimi çeken ıvır zıvır bilgiler olarak zihnimde yer edenlerdendi .Karşılaşmak hem hoşuma gitti hemde şaşırttı .Norm dışı bir bakış açısıyla sunulması fazlasıyla keyifliydi .)

Zamanla çareler öğrenilmiş çaresizliğe ve başka yerleşik çözümlere doğru gidiyor .Son vuruş olarak hala ertelenmiş bir kaçış da mümkün .

Başka bir anlatımın elinde olsaydı ,tekdüze gelip beni bayabilirdi. Son ana kadar çözemediğim köyün gizemi ,bu kadar izole oluşu ;kadının ketumluğu azar azar zamana yayılan bilgilerle biraz aydınlansa bile hala muamma .

Kum çukurunun dibinde kurulmuş minimal bir hayat ;zorlu koşullara uyum mücadelesi ve çaresizliğin içinde ufak çare kırıntıları ile beslenen zihin .Bu ayrıntılarla kitap ayrıca beni fethetti.

Farklı tarz ve konu arayışı içerisindeyseniz tavsiye ederim .Yazımı okuduğunuz için de Teşekkürler .Bir merhaba diyerek varlığınızı  fark etmeme vesile olabilirsiniz .Şimdiden benden bir Merhaba 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *