KURBANLAR – DEAN R. KOONTZ

January 1, 2019

KURBANLAR – DEAN R. KOONTZ

KOLEKTİF BİLİNCİN ŞEYTANİ BİYOLOJİSİ

Lisede okunan ve yarım kalan kitaplardan biriydi .(Neden yarım kaldığı ile ilgili fikrim yok) Eğitim bilimleri ile haşır neşir olanlar bilir ;Zeigarnik Etkisi denen birşey vardır . Yarım kalan işler ve bilgiler daha çok hatırlanır diye .Bendeki etki bu olacak ;kitapta bıraktığım yere kadar olan olayları ve ayrıntıları hatırlıyorum .Nasipmiş bu sene bu kitabı okumak ve bitirmek .Artık belleğim rahat bir nefes alıp sıradak bilgilere yer açabilir .

Yazardan şöyle hafifçe bir bahsetmek istiyorum . King okurlarının kesinlikle bildiği ve hatta bazılarının daha iyi olduğunu düşündüğü bir yazar kendisi .Bu tabiki çok önemli bir ayrıntı değil. Ama iki yazarın yaşadığı çıkmaz bence aynı . İlk kitaplarının hatrına ne çıkarır ne yazarlarsa okunması ama eski tadın bir türlü alınamaması .Kendimce yapacağım okuma planı da bu doğrultuda olacaktır .Yazarın rüştünü ispat ettiği yapıtları önceliğimdir .Tabi önerilerinize fazlasıyla açığım .

Kurbanlar temposu azalmayan çekici bir kitap.Genelde yazarın kitapları bir gecede soluksuz okunabilecek türden ve bunu hissettiriyor.

İsviçre Alpler’inden fırlamış ,az nüfuslu bir kasabanın başına bir varlık musallat oluyor .Öyle bir varlık ki yeni kanıtlar ve ölümlerle karşılaştıkça ;zihninizde yazdığınız senaryoları değiştirip duruyorsunuz. Devamlı vurgulanan takip ediliyor hissi bu varlığın içgüdüleriyle hareket etmediğini gösteriyor .Bir bakıma alışılagelmiş biyolojik korku öğelerini barındırsa da  sıradışı bir durum olması ;bu kitabı farklı bir kulvara taşıyor .

Zihnimde ister istemez  filmlerle de kıyasladım . The Thing gibi yediği canlıyı bünyesine katan bir organizma  mı ?Yoksa bir Alien mı ?Hayır çok biliyor ve teknoloji ile de alakadar . The Exorcist gibi şeytani bir musibet mi ? Baktığınızda dönem olarak birbirine yakınlar ve bir furyanın ürünü olmaları da muhtemel .Aslında hepsinin karması bir çalışma diyebilirim . Şeytani kadim bir yaratık ;akışkan ,iğne deliğinden bile geçebilen biyolojisi var. Tenha mekanlarda hortluyor ve tam bir avcı .Onu eşsiz yapan belkide bu özellikleri değil.Öldürülme biçimi değil.

Beslendiği /Bünyesine kattığı organizmaların ,DNA ‘larını kopyalarken ;bilinçlerini de kopyaladığı /kattığı için kolektif bir bilinç  oluşturuyor .Muazzam bir bilgi tapınağı .İnsan dışı varlıkların içgüdülerini bir kenara ayıralım .Sadece insan bilinçlerini geçmişten bu yana toplayarak oluşturduğu zihin ;Tanrısal bir boyuta ulaştığı için varlık bünyesinde şeytani bir ego patlamasına dönüştürüyor .Sonunu hazırlayan bu ego oluyor .

Düşünüyorumda: Kuantum bilgisayarlarından bahsettiğimiz şu çağda ;var olan bilinçlerimizi yapay zekaya aktardığımızda oluşabilecek kolektif bilinç bu tarz bir varlık oluşturabilir mi ?Her gün zibilyon veri girdiğimiz internet ağında biriken bu bilgiler yıllar sonra nasıl bir varlık olarak karşımıza çıkacak .Bilgi mutluluk ve iyiliğe hizmet edecek diye bir kural olmadığı gibi ,güç getireceği için şeytani bir varlığa hizmet eder mi ? Bunu zaman gösterecek .

Söylememe gerek var mı ? Tavsiye ediyorum . Baskısı olmadığı için sahaflardan edinebilirsiniz . Altın kitaplarının bu kadar sağlam isimleri toplarken bu yazarı kaptırmasına anlam veremesemde zamanla yogun istek üzerine yayınevlerinin dikkatini çekeceğine inanıyorum .Okuma tavsiyesi olarak bir haftasonu tek oturuşta okuyup hatta gece kuşağı yapıp sabahlamanızı tavsiye ederim . Elde çok sündürülecek bir kitap değil . Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *