DOKUNMADAN /NERMİN YILDIRIM

January 4, 2019

DOKUNMADAN /NERMİN YILDIRIM

ÖLECEĞİMİ ÖĞRENİNCE ÇOK ŞAŞIRDIM /BİR HAYAT DAHA YOK .YOK

Bir kitabı okurken sadece bana hissettirdiklerine bakarak değil de; bazen anlatıma ,bazen karakter tasarımına ,mekanların fantastikliğine ve olay örgüsünün çapraşıklığından akıcılığına kadar birçok unsura takılır sevip sevmediğime karar veririm .

Öyle yazarlar vardır ki günlerce yazarlar, yazdıkça gelişirler  el göz koordinasyonu ile başlayan iletim beyin hayal gücü koordinasyonunu geliştirir .Emek üzerine emek yağar satırlara .Nermin Yıldırım yazmayı çok seven biri olmasa bu kadar güzel bir kitapla tanışır mıydım bilmiyorum .Bildiğim şu ki ;içsel zeka ile bütünleşmiş inanılmaz bir sözel zeka var karşımda . Kelimelerin çeşitliliği,ahengi ,ritmi o kadar lezizdi ki .Tekrar tekrar okudum ,telaffuz ettim .Herhalde yanımda bu kelimelerle yapılan bir konuşma geçse dudaklardan gözümü alamazdım . Nerden nasıl çıkıyor bütün bunlar diye 🙂

Yazara çok geç kaldığımı farkettim . Keşke daha öncesinde okusaymışım.Hep bu yerli yazar ön yargısının bünyemde yapmış olduğu ikircikten sebep ;acabalar .Bu noktada takip ettiğim Bookstagramların bazılarına o kadar kızıyorum ki .Hatır gönül ve ya başka sebeplerden yok edilen objektiflik benim zamanımdan çalınan bir sürü kıymetli saat ve hayal kırıklığı olarak bana dönüyor .Sırf bu sebepten sessizce çıkmışlığım var takipten .

O kadar çok kendini ispat etme çabası var ki yazarlarımızda . Dram ,edebiyat patlat , anlaşılmaz cümlelere hapset laf kalabalığına kat ortalığı …Bazen o kadar çok baş ağrıtıyor ki karakterin durmadan konuşan akan cümleleri .Nerde sade yalın anlatım diye düşünüyorum .Birde empati kuramadığım bir yığın kadın karakterler .Kırılgan,içe dönmüş ,suskun gevezeler .O dünyalar benden o kadar uzak ki …

Dikkatimi en son kitabı MİSAFİR  ile çekmiş olmasına rağmen ; ben yine rüştünü ispat eden kitaplarını aldım .Alırken hep sordum kendime ya sevmez bunalırsan ?

Nasıl bir güzellikle karşılaştım anlatmak yetersiz geliyor .Benim gibi önyargıları bol bir okursanız okumalısınız .Bu kadar kelime çeşitliliği içinde bu kadar mı yalın,yerli yerinde bir anlatım olur .İnanılmaz gözlem gücü ,duyarlılık ,farkındalık .Usulünde inceden inceye eleştirilen herşey ;hepimize dokundurulan iğneler .

Adalet’in körgörüsü içerisinden yavaş yavaş görmeye başlıyoruz geçmişi ve günümüzü .Öyle bir cesaret veriyor ki öleceğini öğrenmek ;ilk günahı ile yüzleşiyor .Bir an durup kendime soruyorum ben de yüzleşebilir miyim? O kadar bilinçaltı derinliklerine gömmüşüm ki ,çıkaramıyorum /cesaret edemiyorum .

Toplumsal olarak bir gelişim /modernizm süsü verilen bir yokuşta yuvarlanıyoruz .Yakında zemine kinetik enerjinin verdiği tüm güçle çarpmamız muhtemel .Aklımızın almadığı bir çok olay bize o kadar normalmiş gibi servis ediliyor ki .Film izler gibi izliyoruz.Üzülüyoruz sadece üzülüp harekete geçmeyip ;düşündükçe yaşanmamışlık üzerinden şükrediyoruz.

Bizlerin hafızası ile dalga geçen bir tayfa var ki balık hafızalı olmak ile suçlarlar .O kadar çok o kadar çeşitli o kadar akıl almaz şeyler yaşanıyor ki ;hanki zihin /hafıza/bellek bu kadar bilgiyi tutar ve yükü taşır .Yaptığımız bu savunma mekanizması ile aslında tozlu raflara kaldırıyoruz .

Bütün bunların yanı sıra parçalanmış benlik sorunsalı gene burada kendisini gösteriyor .Tanıdık ve defalarca işlenmiş bir ayrıntı olmasına rağmen iki kere beni ters köşe yapıp kuşkudan kuşkuya sürüklemesi ile Sizofren kimlik oscarını veriyorum .

Son olarak değinmek istediğim ayrıntı ise Aşk ! Nasıl kırılgan /naif/beklentisiz/incecik/tül gibi bir aşk o .Ne kadar güzel bir anda ferahlatıcı bir su …Bayıldım /duygulandım/hissettim .

Çok şeyler söylemek istiyorum ama anlatmak zor .Okurken bir sürü cümle döndü kafamda bitirdiğimde kalakaldım .Yazarın diğer kitaplarını da ara vermeden okumak istiyorum .Her ay bir doz alabilirim herhalde .

Son birkaç cümle daha …Kitabı okuduktan sonra dayanamadım ve youtube ‘dan bir kaç söyleşi izledim .İlk cümlenin hikayesi ve ondan sonra gelen yazma isteği inanılmazdı .(Söylemiyorum lütfen izleyin) Bir kitabın ortalama 7 kere yazılması üstünden geçilmesi ;nasıl bir emek.Böyle bir emek tam 2 yıl sürüyor .Sırf bu yüzden bile okunmaya değmez mi .

Bir de dayanamayıp hazırladığım kitap listesi .Yazarımız harika bir ayrıntı eklemiş .Her bölümün başında bir kitap /şiir/şarkı cümlesi var .Bende okurken kenarda biriktirdiğim bu listeyi sizinle paylaşıyorum .Dilerseniz bu listeye hiç bakmaz kendi hazinenizi kendiniz bulabilirsiniz .Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim .

NERMİN  YILDIRIM PLAY LİST

 • JERZY KOSINSKI/BOYALI KUŞ (E YAYINLARI )
 • SABAHATTİN ALİ/KUYUCAKLI YUSUF (YAPI KREDİ YAYINLARI -Telif hakkı kalktığı için birçok yayınevinin hucumuna uğradı .Tatlı bir zehirlenme yaşayacağız )
 • ANTON ÇEHOV/ÜÇ KIZ KARDEŞ (İŞ BANKASI YAYINLARI )
 • FÜRUZAN/GECENİN ÖTEKİ YÜZÜ (YAPI KREDİ YAYINLARI )
 • PANAIT ISTRATI/ARKADAŞ (VARLIK /MENDİREK YAYINLARI – Yazarın AKDENİZ isimli kitabının da pek methini duydum )
 • JAMES JOYCE /ODA MÜZİĞİ(İŞ BANKASI YAYINLARI Şiir kitabı)
 • PATRICIA HIGHSMITH/YETENEKLİ BAY RİPLEY (Serinin birinci kitabı ve filmide mevcut)
 • HALDUN TANER /KEŞANLI ALİ DESTANI(BİLGİ YAYINEVİ -Tüm oyunları şeklinde bir seriden )
 • LEYLA ERBİL /KALAN (İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
 • MURATHAN MUNGAN /ÜÇ AYNALI KIRK ODA (METİS EDEBİYAT)
 • MELİH CEVDET ANDAY /RAZİYE (EVEREST YAYINLARI)
 • ADALET AĞAOĞLU /BİR DÜĞÜN GECESİ (EVEREST YAYINLARI)
 • ROBERTO BOLANO/LÜMPEN ROMAN (CAN YAYINLARI)
 • EDİP CANSEVER /BEN RUHİ BEY NASILIM(YAPI KREDİ YAYINLARI)
 • URSULA K. LE GUIN/MÜLKSÜZLER (METİS EDEBİYAT)
 • YUSUF ATILGAN /AYLAK ADAM (YAPI KREDİ YAYINLARI /CAN YAYINLARI)
 • J. D. SALİNGER/ÇAVDAR TARLASINDA ÇOCUKLAR (YAPI KREDİ YAYINLARI)
 • SEVGİ SOYSAL /TANTE ROSA (İLETİŞİM YAYINCILIK)
 • ANNA KAVAN /KARTAL YUVASI (EVEREST YAYINLARI )
 • HA JİN/BEKLEYİŞ (EPSİLON YAYINLARI)
 • PERİDE CELAL /MEKTUP (CAN YAYINLARI)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *