HOŞ NAĞME -LEILA SLIMANI

January 12, 2019

HOŞ NAĞME -LEILA SLIMANI

ANLATMA DEDİLER AMA ANLATIYORUM ….ANNE BABALARIN DİKKATİNE !!!

Her zamanki eve geliş saatinden daha erken eve gelen anne tüyler ürpertici bir manzara ile karşılaşıyor. İki çocuğu, bakıcısı tarafından korkunç bir şekilde öldürülüyor. Her yer kan içinde…

Kitabın konusu ne diyenlere, bodoslama yaptığım bu girizgahtan sonra tepkiler, anlatma korkunç yönünde oluyor. Evet kesinlikle korkunç bir durum ama yazar anlatırken bir şekilde bu durumu tolere eden cümlelere bizi bırakıyor.

İlk bölümde cinayet mahali ile karşılaşıyoruz ve şok geçiriyoruz. Aman Allahım ne oldu böyle… Neden? Ne yaşanmış olabilir? diyoruz.

Sonra ilk günlere geri dönüyoruz hatta bakıcı ile ailemizin birbirini tanımadığı  dönemlere. Paris’in göbeğinde bir hane içinde iki çocuklu bir karı koca. Günümüzde benim yaşım civarında olan bir çok genç aile gibi çocuklar küçük, bakıma muhtaç ama annenin de bunalmışlığı ve kendine başka nefes alacak mecralar hevesi var. Bu durum fazlasıyla empati kurabileceğim bir durum.( Kızlarım doğduktan sonra oflayıp puflasamda işime gittim. Ama avantajlı olduğum bir çok nokta vardı.Daha yoğun ve zaman alıcı bir işte çalışsaydım kesinlikle istifamı vermiştim.)

Belkide kaderin ağları örmesi ve bir şekilde hayatların kesilmesi gerekiyordu;bilemiyorum. Giriş kısmında yaşanan katliamdan bahsedilmeseydi bile dadı ‘dan huylanırdım. Tabiki anne baba çemberin içinde olduğu için farkında değil ama okuyucu olarak ; bakıcının anormalliğini hemen farkediyorsunuz. Hatta aralara sıkıştırılan dadının geçmişinden kalan insanların gözünden, dadı hakkında ipuçlarını da yakalıyorsunuz.

Mutualist bir ilişki söz konusu. Bakıcı guguk kuşu yumurtalarını çaktırmadan yuvaya sokmaya çalışırken ;işverenleri hizmette sınır yok tarzını kabullenmiş ve hane kapılarını sonuna kadar açmışlar. (Çoğunuz işimize geldiği için ufak bir kar zarar hesabı yaparak ailelerimizi zaten evimiz işlerine karıştırabiliyoruz. Bunun dozu tabiki kişiden kişiye değişiyor. Kim ne düşünürse düşünsün aile çekirdektir 😉)

Aşama aşama olayların gelişmesini takip ederken bir yandan da bu olayın yaşanmış olması korkunç bir etki yapmıyor değil. Tahminim yazarın bir birde değil de 3.sayfadan esinlenmesi yönünde.

Ön planda bu konu dönerken arka planda işlediği yan konular da var. Bir kere Avrupalıların kendilerinden olmayanlara sergiledikleri önyargılı tavır inceden inceye işlenmiş. Fas asıllı annemiz bile kendi kökenine o kadar sırtını dönmüş ki; yazarın tabiri ile göçmen dayanışmasına tahammülü yok. Bu tabiki içinde yaşattığı aşağılık kompleksinden kaynaklanabilir.

Okumak sanki rahatsız edecekmiş gibi bir etki yaratsa da ilk etapta yükselen tansiyon yavaş yavaş azalıyor ve analize doğru sizi sürüklüyor. Kesinlikle okunması düşündüğünüz kadar zor değil. Daha zor metinleri okudum /okudunuz nihayetinde. Okuduktan sonra yan etki olarak çocuklarınıza daha sıkı sarıldığınız doğrudur. Anne babalara tavsiye kitapları arasında yerini aldı. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *