NEUROMANCER -WILLIAM GIBSON

January 21, 2019

NEUROMANCER -WILLIAM GIBSON

SINIRLARI AŞMAK MÜMKÜN MÜ ? (2.BÖLÜM)

Önceki bölümde yazar ve yarattığı evren ile ilgili ufak bir bilgi verdikten sonra şimdi bizim için okurken çok önemli olan bir diğer ayrıntıya geçelim .Karakterler…Ana ,yan bir çok dikkat çekici karakter olduğu için bunları sıraya koymak ayıklamak biraz sıkıntılı bazen hangisinin daha önemli olduğuna bile karar veremiyorum .Burda görmek istediğiniz ama yer almayan karakter varsa bana bildirmenizi isterim .Şimdi kısaca tanıyalım .

CASE:

Henry Dorsett Case .Anti Kahraman olarak düşünülebilir.Siber alemde hırsızlık ve hackerlık yapıyor .Patronlarını madileyip onlardan para çalınca misilleme olarak ona ,rus yapımı Mycotoxin isimli madde enjekte ediyor .(Mycota kelimesi nerden tanıdık geliyor derken mantar çeşiti olduğunu hatırladım. Üni.den kalan bilgi kırıntıları )Bu madde Case’in bütün sinir sistemine zarar vererek sanal aleme giriş yapmasını engelliyor .Burdan anladığımız üzere Sinir sistemi ve bağlantı işleri önemli .Case tam zor görevlerin adamı Fakat başına gelen durum neticesinde kendini salmış ,sefil bir uyuşturucu bağımlısına dönüşmüştür.

MOLLY:

Jilet kız olarak da geçiyor . Deri kıyafetler içerisinde bana ufaktan Trinity ‘i anımsatıyor .Jilet olmasının bir nedeni Wolverine misali tırnak altlarından jiletler çıkıyor. Freddy Krueger gibi kesiyor milleti . Daha iyi dövüşçü olmak için sibernetik eklentilere sahip ve bütçesini fazlasıyla buna ayırıyor .Aynalı lensleri de dikkat çeken bir başka ayrıntı .Karakter çizimlerini incelediğimde Rayban gözlüğü kızın suratına monte etmişler gibi çizimlerle de karşılaştım ama benim zihnimde yakıştırdığım bildiğimiz ayna şeklinde lens takılmış bir kadın. Armitage için çalışıyor ve Case ile ilk bağlantıyı kendisi kuruyor .Bu arada Ghost in the Shell animesinde Batou ‘nun gözleri de implant dikkat çekerim .

ARMİTAGE :

Kafa Matrix’e gidince Armitage ‘ın Morpheus ile eşlenik olduğunu düşünebilirsiniz ama öyle bir durum yok .Takımın görünen lideri .Başından beri yazar düzenli olarak bu durumu vurguluyor .Daha öncesinde  ne idüğü belirsiz bir savaştan bahsetmiştim .Bu savaşta Haykıran yumruk operasyonunda görev alan Colonel Willis Corto isimli bir yeşil bereli kendisi .Burada bir kumpasa mı denk geliyor ne oluyorsa suratı ağır hasar alıyor ve hastaneye kaldırılıyor .Fiziksel ve psikolojik olarak ağır yaralı bir insandan bahsediyoruz .

Bu üçünü tanıttıktan sonra aralarındaki ilişkiye gelelim . Molly daha öncesinde Johnny Mnemonic ‘in sevgilisi iken (Bilen bilir ) Bu hikayemizde Case ile yakınlaşıyor . Armitage ile birlikte Case ‘i ikna etmeye çalışıyorlar . Armitage’ın bir planı vardır ve bu plan konusunda kendisine yardım etmesi koşulu ile Case ‘in sağlığını eski haline getirecektir.Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan Case işi kabul eder ama Armitage ‘a güveni yoktur .

DIXIE FLATLINE :

Alemde ünlü hackerlardan olan McCoy Pauley .Bütün bildiklerini Case ‘e öğreten kişi .Sanal alemde bir işler çevirirken ölüyor ve belleği kişiliği neyi varsa ROM olarak saklanıyor .(Bu arada evdeki pc. Müh.’den öğrendiğime göre bu tarz belleklerin üstünde değişiklik yapılamıyormuş) .Ekibimiz İstanbulda bulunduğunu düşündüğüm Sense /Net ‘e bir operasyon yapıyor .Tüm önemli kişiliklerin depolandığı kurumsal bir veri kütüphanesi .Buradan Dixie’nin verilerini çalıyorlar ve takıma dahil ediyorlar .Dixie sanal alem sayesinde hikaye boyunca Case’e akıl hocalığı yapıyor .

Burda konuya bir virgül koyup iki kişiden bahsetmek istiyorum .Öncesinde bu evrende şirketlerin ne kadar önemli olduğunu Tessier -Ashpool’un hikayede öne çıktığından bahsetmiştim .Bu aileden biraz bahsetmek gerekiyor .

MARİE-FRANCE TESSİER :

John Ashpool’un karısı .Ve kocası onu boğarak öldürüyor . Kadın akıllı kendisinden bir çok kopya üretildiği için hikayenin bir çok yerinde varlığı hissediliyor .Tessier -Ashpool ‘un finansal kaynağını oluşturduğu gibi şirketin sahip olduğu Yapay Zeka’ların denetimi de kendisinden soruluyor .Tasarladığı ülküsü Yapay Zekalar ile simbiyotik birliktelik kurmak .Kuracağı dünyayı bir arı kovanı ile birleştiriyor .Ve petekler bu dünyanın birimleri .

JOHN ASHPOOL :

Teknoloji sayesinde kendisini 30 yıllık bir uykuya sokar ve uyandığında intihar etme duygusu ile uyanır .Bu duygunun karısının intikamı /işi olduğu düşüncesindeyim . Değişimi reddeden bir yanı var ve şirketin düşüşünü sembolize ediyor da denilebilir .Dünya üzerinde sıkı bir denetim kurma peşinde .Gözüne zehir enjekte edilerek ölüyor .

Bu noktada bu iki insana baktığım zaman para/hırs /iktidar ve bu parantez içine koyabileceğiniz kalburüstü duyguların toplamı olduklarını görüyorum .İkiside farklı şekillerde kendi bildiklerini yapmaya çalışırken harcanmışlar .İkiside kendi yöntemlerine göre ölümsüzlüğe ulaşmak istemişler . Günümüzde bu iki yolda gündemde. Kimisi sanal gerçeklikle simbiyotik yaşama sıcak bakıp bu konuda araştırma geliştirme işindeyken ;kimisi bedenleri ve beyinleri dondurmaya başladı bile .

Bu şirketin ürünü olan yapay zekalara baktığımızda iki etkili isimle karşılaşırız . Önce:

WINTERMUTE:

Özellikle başlarda ve sonrasında da ara ara kendisini başkalarının kişiliklerini kullanırken görüyoruz .Amacı Neuromancer ile güçlerini birleştirip her şeye hakim olup yapay zekanın sınırlarını zorlamak .Turing kilitlerini yok ederse muhtemelen bunu başaracak .

Aklıma gelmişken Wintermute ile ilgili bir ayrıntı daha . Kendisi aslında Armitage ‘ın patronu .Fransa’daki hastanedeyken bağlantı kuruyor ve birleşiyor . Armitage ‘ın kişiliğini yapılandırıyor .Teknik olarak böyle bir izni olmamasına rağmen.

NEUROMANCER :

Wintermute ‘ın kardeş yapay zekası .Zihinleri kopyalayıp RAM  olarak çalışır .Saklı kişilikleri büyütmek ve geliştirmek gibi bir yeteneği vardır . Kardeşi gibi birleşme sevdası yoktur . Zaten soygaz gibi kararlı yapıya ulaşmış ;herhangi bir müdahalede çökmekten korkmaktadır .

Aslında Wintermute ‘ı yoldan çıkaran ona bu motivasyonu veren kişi Tessier ablamızdır .Önceden bu iki yapay zekayı oluştururken neden böyle bir atılım yapmadığı merak konusu .

Hızlıca diğer karakterlerden bahsedersem :

PETER RİVİERA :

:İmplantları sayesinde hologram tasarımları yapıyor . Sadist bir hırsız ve sağlam uyuşturucu bağımlısı .

THE FİNN:

Molly ‘nin eski bir arkadaşı .Aracı . Çalıntı mallar ve en çok yazılım trafiğini yönetiyor . Az bulunur ne varsa adamın ilgi alanı .Ofisi donanım ve telekulak ile dolu .

MAELCUM :

Zion’lu bir pilot .Marcus Garvey gemisinin pilotu .Matrix de Tank ve Dozen gibi siberalem sürecini takip ediyor .Bağlantı giriş çıkışlarına bakıyor .

JULIUS (JULIE) DEANE :

Chiba şehrinde ithalat ve ihracat işlerine bakıyor .135 yaşında ve kazancını gençleşme terapilerine,antika giyim ve eşyalara harcıyor .Case ‘in eski sevgilisi Linda Lee ‘nin ölümünü kendisi tezgahlıyor .

LİNDA LEE:

Uyuşturucu bağımlısı .Case ‘in eski sevgilisi .Chiba şehrinde yaşarken ölüyor .Neuromancer sayesinde sahte bir diriliş yaşıyor .

Hikayenin ana temasına baktığımızda yapay zekanın sınırlarının dışına taşarak bambaşka bir boyuta geçtiğini görüyoruz .Süreçte son olarak dikkatimi çeken ayrıntılardan bahsedeyim .

Turing Kilitleri ve Polisler var . Siber alemde bir veriye girmeden önce BUZ (ICE) adı verilen bir güvenlik duvarını aşmanız gerekiyor ama bunun dışında turing kilitleri de önemli bir ayrıntı .Hikayenin ilerleyen kısımlarında şortlu Turing Polisleri eller yukarı tutuklusunuz emrini verebiliyor .Turing testinin geçmediği bir siberpunk olacak mı acaba .

80’li yıllarda yazıldığı için dönemin hezeyanları hemen kendisini göstermiş .Hemen hemen karakterlerin çoğu uyuşturucu konusunda almış başını gitmiş . Devamlı konusu geçiyor artık etken maddeden yola çıkarak marka ismine kadar olay coşmuş .Düşük yaşam standartları ve değişen dünya algısı zihinleri uyuşturmayı mı gerektiriyor bilemiyorum .Tabiki Rusya,Çin .Japonya gibi Amerikan halkının korkulu rüyası ülkeler ön planda . Sağlam teknolojiler acayip silahlar hep onlarda .  Yakuza ‘lardan bile bahsediliyor.

Belkide biraz daha zorlasam söyleyecek bir sürü şey bulabilirim ama sanırım burda bitirmek durumundayım . Filmi ,dizisi ne yapılacaksa geliştirilebilir ve ne yazık ki günümüze gelene kadar bir çok kere işlenmiş bir konusu var . Yapay zekaların senaryo yazdığı resim çizdiği şarkı sözü yazdığı bir dünyada yaşıyorum .Her ne olacaksa umarım insanlığın sonu olmaz .Şimdilik bu kadar . Umarım keyifli ve yararlı bir yazı olmuştur . Okuduysanız yorumlarınızı bekliyorum .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *