KOPYALANMIŞ ADAM -SARAMAGO

January 25, 2019

KOPYALANMIŞ ADAM -SARAMAGO

KENDİNİZDEN BİR TANE DAHA ALIR MIYDINIZ?

Saramago’nun okuduğum ikinci kitabı  .Kitaplarını okudukça ona karşı hayranlığımın katmer katmer artacağına inanıyorum .Seçtiği konular ve işleniş biçimi ,dili kullanım ustalığı harika .Yazarın okurken defalarca açığını yakalamaya çalışsam da her seferinde beni ikna etmeyi başardı .

Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi kopyalanmış bir insan vakası ama bu bildiğimiz Orphan Black ‘te işlenen türde deneysel bir proje ürünü değil .İhtimal bile olsa yazar tarafından neden /nasıl olduğuna dair bir bilgi verilmiyor .Daha çok odaklanılan kısım bu durumun bünyede oluşturduğu psikolojik tavırlar .

Lisede tarih öğretmenliği yapan kahramanımız ;matematik öğretmeni arkadaşının tavsiyesi üzerine çerez niyetine izlenebilecek bir film kiralar ve izler .Filmdeki figüranlardan biri kendisinin 5 sene önceki haline fena halde benzemektedir ve filmde 5 sene önce çekilmiştir .Bunu tesadüf olarak algılamakta muhtemel ama sonrasında üstüste gelen pekiştirici olaylar yüzünden gizemin tansiyonu artar .

Tarih öğretmeni ,evliliğini sonlandırmış ufak bir depresyon geçiren ama insan ilişkileri normal seven sevilen bir tiptir .Paranoyak ya da şizofren bir davranışı yoktur .

Günümüz şartlarıyla kıyaslandığında bana göre pekte akılcı olmayan gereksiz metodlar uygulayarak kopyası olduğunu düşündüğü figüran aktörümüze ulaşır.Olaylardan habersiz olan aktörün de hayatına dahil olur .

Geri dönüşü olmayan bir durum yaşanmaktadır . Artık 2 kopya ya da her neyse birbirlerinin varlıklarından haberdardır . İkiz olamayacak kadar da çok benzerler . Bir ayrıntı da başlarına gelen yara bere gibi izlerinde ortak olması .Bu durum da ister istemez aynı anda ölecekler mi sorusunu getiriyor ve yazar bu soru ile zihnimizi meşgul ediyor .Sadece ikisi mi var  bu konuda da bir olasılık hafifçe serpiştirilir ;başka kopyalarında olma olasılığı muhtemel .

Beklentim iki kopya ve her neyse kafa kafaya verip bu durumun neden kaynaklandığını neyin parçası olduğunu çözmeye çalışmaları iken sanırım bu noktada hikaye bilimkurgu ya da polisiyeye dönüşürdü .Yazarın böyle bir sancısı yok .O sadece insan davranışına odaklanmış durumda ve bahsi geçen insanlar o kadar kopya ki düşünce tarzları birebir aynı .Biri de çıkıp şu büyük resme bir bakalım demediği için kendilerine göre gurur /kibir  yaptıklarından olayın üstünü kapatmaya karar veriyorlar .Tabiki böyle bitseydi mutlu mesut bir hikaye olurdu .

Resmen kaşınırcasına son dakika hamlesi ile birbirlerine meydan okuyorlar ve sidik yarışına dönüşüyor .Yer değiştiriyorlar aslında intikamla karışık merak olduğunu düşünüyorum .Yaşamadıkları olası hayatları yaşamak için de bir fırsat olabilir .Son derece bencilce bir davranıl olduğunu kınamadan geçemeyeceğim 🙂

Bu hikayeyi olasılıklar derlemesi olarak düşünüyorum .Aynı düzlem üzerinde iki paralel dünya ve 2 ayrı yönelim .Sosyal çevrelerinin verdikleri tepkiler bile farklı olduğu için bu birleşimler kopya da olsa farklı hayatların olduğunu gözler önüne seriyor .Son anda öyle bir durum yaşanıyor ki bu hikaye bitmez dedirtiyor .

Saramago ‘nun öğretmenler üzerine söylediği /söylettiği her şey gururumu okşadı.İyiki o cümleler ile karşılaştım .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *