ALTINCI KOĞUŞ -ANTON ÇEHOV

February 10, 2019

ALTINCI KOĞUŞ -ANTON ÇEHOV

ÖLÜM OLAĞAN BİR SON İSE ,ENGEL OLMAK NİYE ?

Youtube ‘da keşfettiğim Karavandaki Adam kanalının önerisiydi .Diksiyondan mı,tavırdan mı bilemedim ;daha önce  Olağanüstü bir Gece (Zweig ) ve Dokuzuncu Hariciye Koğuşu (Safa)kitaplarını ;okumuş olmama rağmen o kadar güzel sundular ki tekrar okumak istedim .Yaptığım yorumları yavan buldum .Altıncı Koğuş kitabı tanıtımından sonra hazır elimde varken;  sıcağı sıcağına okumak istedim .

Hastanenin ek binası ve altıncı koğuş …Bütünden parçaya giderek görsel anlatımla hikayenin içine bizi çeker ve koğuşun elemanları ,yaşanmışlıkları ve delilikleri ile ilgili bilgi verir .

Bir yandanda toplumsal değişim ve yozlaşma ile ilgili tanıdık durumlar söz konusudur .Bu o kadar normalleşmiştir ki şikayet bile edemez; kanıksar herkes .Rus yazarların, köy ya da mezraa yaşantılarını anlattıkları kitaplarda; hep benzer durumları gözlemlerim .Coğrafi özelliklerden, enlem, boylam durumundan mı olur yoksa bu bir salgın mıdır bilemiyorum .

Benim için en vurucu cümleler ölüm üzerine olanlar idi .Zira kitabın ana karakterlerinden biri İlahiyat Akademisine girmeye niyetlenmiş babası yüzünden Tıp alanına yönelmiş Andrey Yefimiç ,Diğeri de üniversite eğitimini yarıda bırakmış İvan Dimitriç .Ortalama zeka ve üstü olan bu iki adamın sohbetleri fazlasıyla düşündürücü .

Kitabın hikaye olarak kalması bence en güçsüz olan kısmı idi . Keşke bir roman olsa ve Çehov ,bu zemin üzerinden daha fazla aykırı fikirlerini bizimle paylaşsaymış dedim .Bazı noktalar aceleye gelmiş gibi .Daha detaylandırılıp daha fazla bilgi verilebilirdi .Özellikle Doktor -Hasta görüşmeleri ve doktorun deliliğe geçişi aşama aşama verilebilirdi .Yaptığı tren yolculuğunda o kadar çok görsel tasvir aradım ki . Biraz roman sever yanımdan kaynaklanabilir tabiki .

Öykü severlerin hoşuna gideceğini düşünüyorum . Çehov fena kızgın ve sağlam eleştiriyor . Belkide onun evrenselliği, doğru noktalara değinmesinden geliyor .Okudukça daha da bilgileneceğim . Tavsiye ettiğiniz Çehov kitabı nedir ? Düşünceleriniz nelerdir ? Yorumlarınızda paylaşırsanız sevinirim teşekkür ederim .

2 thoughts on “ALTINCI KOĞUŞ -ANTON ÇEHOV

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *