GÖR BENİ -AZRA KOHEN

February 10, 2019

GÖR BENİ -AZRA KOHEN

KURGU İÇİNDEN GELEN KURGU DIŞI

Azra Kohen;  kitaplarını heyecanla beklediğim yazarlardan biri .Tarzı ,tavrı ve duruşu ile zihinlerde oluşturulmaya çalışılan kadın imajına farklı bakış açısı sunuyor .Bu bakış açısı yazım tarzında da kendisini gösteriyor . Ağdalı bir anlatımdan daha çok, modernize edilmiş bir Türkçe kullanıyor .Suskun kadınlar ve gürültülü iç sesleri ile prim yapan kadın edebiyatı klişesini ;travmatik yaşantıları olsa bile; istiridye modunda saklanmayan, arayışı olan(tasvip edilir ya da edilmez )savaşan ,üreten,düşünen ,uygulayan kadına dönüştürüyor .

Her kitabında farklı bir kurgunun peşine düşen ve kendini arayan da bir yazar olduğu düşüncesindeyim .Ama bana göre kurgu dışı bir kitabı kurgu içine saklamış olduğu gerçeği her kitabında var .Bunun sebebinin: daha fazla kitlelere ulaşma kaygısından kaynaklandığını düşünüyorum .Ham bilgiyi işleyip; rafine edip kitlelere sunmak kolay bir misyon değil .Fazla teknik bilgi ile bürünmüş gerçeklikler iticidir ve el sürülmez . Bir çok akılcı yazar, bu bilgileri alır popülerleştirir ve halkın karşısına çıkarır .Sırça köşkünde duran bir bilgiye erişenlerin sayısı ile halkın kapısına dayanan bilginin arasındaki fark ortadadır .

Gelelim Gör Beni ‘ye

İki kitabın birleşimi olarak da algılanabilir .Osmanlı Devleti ile Cumhuriyet Türkiyesi birleşimi olarak da algılanabilir .

Zaman olarak 1930 ‘lu yıllar .Kurtuluş savaşı bitmiş ;Cumhuriyet kurulmuş .İlke ve inkılaplar yavaş yavaş millete sunuluyor .Devrimin ,değişimin hissedildiği geçiş ve kritik dönemler .Birçok fikir ve zümre çarpışması görülüyor .Bir yanda savaşı sıcağı sıcağına yaşamış, aile bireylerini kaybetmiş ,varını yoğunu ortaya koymuş halk .Diğer yanda ise savaşın boğaza demirlenmiş İngiliz gemilerinden ibaret olduğunu zanneden ;kardan zarar etmiş ,eski şaşalı günlerini yaşamak için var olan durumu yadsıyan küçük elit bir topluluk .

İmkanları standartların üstünde olan elit kesimin ;değişime ,yenileşmeye bu kadar gözlerini kapatmaları ama sıradan hiçbir şeyden anlamayacak kadar küçümsenen halkın yenileşmeye ve değişikliklere bu kadar açık olması beni şaşırtan bir ayrıntı değil . Günümüzde bile benzer durumları gözlemliyoruz .Kitabın en sevdiğim ayrıntısı tarihin ettiği tekerrürü ustaca gözlerimize sokması .

Tabi ki bu dönemlerin ve hala günümüzün olmazsa olmazı dış mihrakların müdahaleleri .Bu durum artık bütün dünyanın bilgisinde ve gözlerinin önünde çekinmeden ,gizlenmeden yapılıyor .Kendi ülkemizdeki oynanan olayları anlayamıyorsak ,ya da konduramıyorsak başka ülkelerin yaşadıklarına bakalım . Özellikle öz kaynakları zengin olan devletlere .Bilgiye erişimin bu kadar kolay olduğu ,sosyal medyanın bu kadar aktif kullanıldığı bir çağda bunları görmeyen gözler zaten beni hayrete düşürüyor .Kitapta geçen bilgileri aşağı yukarı bildiğim için beni şaşırtmadığını söyleyebilirim ama umarım zihinlerin içine o kıymığı yerleştirir .Var olan düzen çıkarlarınıza /mıza hizmet ediyor diye güneşi balçıkla sıvamayalım .

En sevdiğim kısmına gelelim .Prof Fred ‘in dersleri .Keşke o dersler şimdide olsa ve ben dinleyici olarak katılsam dinlesem .O kadar keyifli ki .Biraz da kişisel merak /ilgiden de kaynaklanabilir kabul ediyorum ama uygarlıkların işlendiği temaların bence asla modası geçmez .Bu derslerin gittiği ve hedeflediği noktanın 14. Tablet olduğunun da farkındayım .O ne muazzam bir tablet her satırından neler çıkar neler .Ama bu süreç boyunca beyin yakan ,ters köşe bilgiler durup düşündürmedi değil .Büyük bir bilgi Fred ‘in dersleri aracılığı ile bizlere sunuluyor .Bunun dışında bir çok yerde diyaloglara sıkıştırılmış bilgilerle de karşılaşabilirsiniz . Mahallenin bakkalı bile bir öğretmen edası ile bilgi verebilir ve bunu garipseyebilirsiniz . Ama tekrar başta söylediğim noktaya geliyoruz .Kurgu içinde saklanmış cevherleri görmeniz için yapılması gereken neyse yapılmış .Paranın ve imanın kimde olduğu belli olmadığı gibi bilginin de kimde olduğu belli değil diyebiliriz .

Tüm bunların dışında aşk ,hayvan  sevgisi ,kadın benliği ,aile onuru ,duyarlılık ,beceriler ,umut daha bir çok konu o kadar güzel işlenmiş ki .ahengin içinde bütünleşmiş .Yazarın bu tavrını benimsedikten sonra kesinlikle her kitabını merakla özlemle beklersiniz .Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *