SU ADAMI -ALEKSANDR BELYAEV

February 16, 2019

SU ADAMI -ALEKSANDR BELYAEV

TANRI’NIN ESERİNE BİLİMSEL MÜDAHALE

Belyaev ,İlahiyat Fakültesinden mezun olur .Hukuk okur. Felç geçirir ve 6 yıl yatalak kalır .Yazdığı bilim kurgu eserleri bu sürecin meyvesidir .Rusya’nın Jules Verne ‘i olarak anılır .İthaki yayınlarının bize verdiği bilgi bu kadardır .

Sosyal deney olarak yazarın ismini değiştirip okurun karşısına çıkarsam ;asla Rus Edebiyatı ürünü olarak algılanamayacaktır .Olaylar ne Rusya ‘da ne ikliminde ne de etkisinde geçiyor .Yazar bizi Arjantin’in sıcacık denizlerine götürüyor .Aslında akıntılar ve boğazlar sayesinde okyanus oluşumunda yolculuğa çıkarıyor .

Bu hazine değerinde bilgilerin hasta yatağındaki bir hayal gücü ürünü olduğunu kabul etmek benim için zor .Bilgiye erişim teknolojileri o çağda kısıtlı olduğuna göre ;nasıl oluyorda bu kadar biliyor sorusunu zihnimde oluşturdu .

Yaptığım internet araştırması sonucu biyografiye ;yazarın 30 yaşına kadar Dünyayı dolaştığı ;tüberküloz hastalığına yakalandığı ve yanlış tedavi sonucu felç rahatsızlığı olduğunu öğrendim .Zihnimde eksik parçalar tamamlanmış oldu .Bu kadar irdelemenin sebebini hemen açıklayayım .Yazarın yazdıklarında, eğitim hayatının ve yaptığı bu gezilerin  birikimini , sentezini şiddetle hissediyorsunuz .

Gelelim kitaba ;

Arjantin kıyılarında inci avcılarının teknesinde duydukları Deniz Canavarı sesi ile yolculuk başlıyor .Mitolojik kafaları seven halkın hayal gücü, anca bu varlığın şeytani bir güç olduğuna ikna olacakken ;biliyoruz ki gayet çevreci ve dünya  dostu bir bünye ile karşı karşıyayız .

Salvator isimli doktorumuz adeta Hz. İsa  gibi şifa dağıtıp köylü kesimin takdirini toplarken (mucizevi vakaları da çözen gizemli adam ) öğreniyoruz ki aslında o bir deli dahi :)Sonrasında ,onun gizemli bahçesine girdiğimizde Dr Monreau  Adasının alt versiyonu ile karşılaşıyoruz .Yaptıkları yapacaklarının teminatını verirmiş gibi, aşama aşama su adamı İthandr ‘e ulaşıyorsunuz .(Bu kelime o kadar tanıdık ki 🙂 Elf lisanı derken aslında Yunan lisanı çıkıyor o da başka bir ayrıntı )

Yoğun bir evrim teorisi ,Darwin ve Lamarck etkisi var .O dönemde popüler bilim bu mecraya aktığı için olması gayet normal .Dr Salvator bu ekol etkisinde kalıp tasarımlarında kullandığı teknik tamamiyle doku ve organ nakli üzerine .Bu yazarın diğer kitaplarını da okumama sebep olan ayrıntı bu teknolojilerin hala günümüzde imkansız olması .

Dr Salvador’un bu bilimsel yolculuğu fırsatçı açgözlü balıkçılar tarafından çomaklanıyor .Truva atı gibi haneye sızan Cristo sayesinde İthandr dış dünyanın kara hayatının entrikaları ile tanışıyor .Yaban diyarlardaki yabancı ….

Türk filmi tadında aşk hikayesi ile romantizm yaşarken ;yıllar sonra bulunan evlat hikayesi ile bu biyolojik oluşum mahkeme koridorlarına taşınıyor .Kitabın kötü adam kontenjanı da maşallah :sevilen kızı almalar ,velayeti almalar ,işçi modunda çalıştırmar her türlü  pisliği sembolize ediyor :Yürüyen Kapitalizm .

Konu ilerledikçe aslında dönemin sınıfsal ayrımları ve kölellik konusuna da değinildiğini görüyoruz .Tanrı ,hukuk ,din,toplum sorgusu masaya yatırılıyor .Salvador’un motivasyonu ile ilgili de başından beri zihinde oluşan tüm sorular cevaplanıyor .(Özellikle Salvador’un görüşlerini dikkatlice okuyun derim .)

Yazar ,kurgu da ve vereceği mesajlarda hiçbir ayrıntıyı es geçmiyor ve acele etmiyor .Okudukça kitap kategori ve biçim değiştiriyor .Yazınsal açıdan eğlenceli ,doyurucu ve düşündürücü .

Okurken devamlı başka yazarlara ve kitaplarıyla benzerlik duygusuna kapıldım .Ama tabiki okuduğumuz kitap özgün bir kitap .Vakti zamanında H.G. Wells ile görüşmüş olması zaten bu konuda yeterli bilgiyi veriyor .Daha gerçekçi ve doğru yorum yapmam için o dönemin yazarlarını incelemem gerekiyor .Bu düşünceleri kafamdan geçiriken son söz kısmında Yeremey Parnov :İthandr ile Wells ‘in Görünmez Adam’ı benzetmesi ile bana pencere açtı .Okumak kaçınılmaz artık .

Son olarak kitabın içindeki illustrasyonlardan bahsedeyim .O dönemin okurlarının hayal güçlerini beslemek açısından tabiki güzel bir ayrıntı ,ama benim için olmasa da olurdu.Öğrencilerime tavsiye ettiğim bir kitap olduğu için iyi ki varlar .Gelişi güzel çizimler olmamakla birlikte çok kilit noktalarda okuru yönlendirmek amaçlı konulduğunu da düşünüyorum .Yazım dili ,anlatımı Bilim Kurgu kitap okumaya başlayanlar için yerinde bir tercih olacağını gösteriyor .Bu konuda tavsiye listeme girdi .Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *