SISTERS KARDEŞLER -PATRICK DeWITT

February 21, 2019

SISTERS KARDEŞLER -PATRICK DeWITT

KARDEŞLİĞE DAİR YOL HİKAYESİ

Domingo yayınlarının Tüyap İstanbul Fuarında sunduğu cazip teklif ile kitaplığıma kattığım kitaplardan biriydi .Ne yalan söyleyeyim ;elim gidip gelen birçok kitap olmasına rağmen bu kapak tasarımında beni çeken bir şey vardı .Goodreads puan teyidinden sonra kesinlikle almalıydım .İyi ki ,yoksa baya sinir olurdum vicdan azaplarından .

Ne arka kapak yazısı ne de övgüler dikkatimi çekmişti .Westworld ,Zincirsiz ,Maskeli Süvari gibi filmlerin zihnimde açtığı portal sayesinde; vahşi batı teması benim için katlanabilir seviyeden daha da bir üst seviyeye çıkmıştı .

Altına hucum döneminde geçmesine rağmen ;kitabın modernize üslubu beni zamansız bir espri anlayışına sürüklüyor .O dönemlerin zengin malzemesi sayesinde her halükarda bir dram ile karşılaşmak mümkün .

Anlatıcı dönemin sağlam tetikçi kardeşlerinden biri olan Eli.Kardeşi Charlie ile birlikte yeni bir göreve atılırlar .Commodore isimli mafya babası kılıklı adamın verdiği görev ise :Hermann Kermitt Warm isimli kısa boylu, kara kuru ,kitap ve düşünce kurdu bir adamın öldürülmesi .Kardeşlerin suç dosyasına bakılacak olursa bu durum basit bir vaka ;ama bir önceki görevde bir fiyasko ile de karşılaşılıp; Eli’nin sakatlanması kafalarda bu kardeşler ile ilgili taktiksel bir sorunu gündeme getiriyor .Bu arada  belirtelim . Commodore ayrıntılar konusunda gayet titiz . Görev ile ilgili öncesinde bilgi edinmesi için casusu Henry Morris’i gönderiyor .Bilgiler paylaşılıyor ve görev net bir şekilde belirtiliyor .Bundan sonrası yolda geçiyor .

Eli;yerine bu hikayeyi Charlie anlatsaydı bu kadar keyifli ve duyarlı bir anlatım olurmuydu bilemiyorum .Bazen komik şeyler okurken ;araya konulan bir hüzün cümleciği cız ettirmiyor değil.Diyalogları görünmez bir üçüncü şahıs gibi dinlemiş gibi hissettiriyor .Bahsettiğimiz kişiler evet acımasız katiller olmasına rağmen ; bir o kadarda malum düzenlerinden hoşnut olmayan temiz insanlar .(Charlie konusunda biraz düşünebilirim )

İki kardeşin karakterleri birbirlerinden zıt . Lider konumuna kendisini koyan Charlie ve arkadan gelen Eli olarak resmedilen bir birliktelik var. Birçok konuda fikir ayrılıkları yaşamalarına rağmen kardeş oldukları gerçeği ve geçmişleri onları birbirine bağlamış .Onları bu hayata mecbur bırakan kaderin ne olduğunu öğrendikten sonra; başka seçeneklerinin olmadığını da anlıyorsunuz .Aslında Commodore gibi insanlardan haz etmiyorlar ;fakat devrin kuralı bu olduğu içinde akıma kapılmış durumdalar .Aslında tekin olmayan bu atmosferde kendilerine göre erdemli tavırları var .

Yolculuk süresince birçok insana rast gelirler .Etkileşimler ,yaşanmışlıklar sonucunda o dönemin toplumsal yapısı ile ilgili bilgi ediniriz .Bu arada alternatif tıp yöntemlerini duyduktan sonra o dönemde mikrop kapmamanın ,hayatta kalmanın ne kadar zor olduğunu görürüz.

Öyle ya da böyle bu 4 ‘lünün yolları nihayetinde kesişir.Morris ,Warm ve bizim biraderler artık karşı karşıyadır .Zorlu yol sürecinin getirdiği değişen fikirler mi ;yoksa Morris’in günlüğü mü etken olur bilinmez işler farklı bir rotaya doğru kıvrılır .Bundan sonraki kısım bir intikam hikayesinin klişelerine dönüşebilirken ,yazar olayı daha sade tutmayı tercih etmiş .Warm ‘un neden bu kadar özel olduğunu bize sunarken onun enteresan hayat hikayesinden de bahsetmiş .

Kitabın anahtar kelimesi :Yalnızlık .Kelimenin anlamının çeşitli versiyonları ile karşı karşıyayız .

Kitabı gibi filminin de keyifli olduğunu duymuştum .Yönetmen Jacques Audiard isimli Fransız ve avrupa sinemasında baya hatırı sayılır bir yeri var .Amerikan sinemasına da bu film ile giriş yapıyor . Yazın  ya da yolculuk sırasında keyifle okunabilecek kitaplardan biri .Filmini de izleyebilirsiniz tabiki .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *