KÖR SUİKASTÇİ -MARGARET ATWOOD

May 10, 2019

KÖR SUİKASTÇİ -MARGARET ATWOOD

BİRİ KÖR DİĞERİ DİLSİZ İKİ KIZ KARDEŞİN ÖYKÜSÜ

Damızlık kızın öyküsü ve arkadaşım Serpil ‘in övgülerinin gazı ile yazarın külliyatını denk geldikçe kitaplığıma kazandırıyorum . Penelope ve Kör Suikastçi ile birlikte okunanlar hanesi 3’e yükseldi . Yazara hayranlığım artmakla birlikte sözle anlattığım her şeyi kelime ile ifade de güçlük; yaşıyorum . Bu konuda hiç okunmayacakmış gibi yazmak en akıllıca çözüm belkide .

Damızlık kızın öyküsü distopik evreni ile taktir ve tedirginliğimi kazanırken ;Penelope ‘de mitolojik bir durumu yeniden yazması ve yorumlaması geçmişin  anlatılacak daha çok hikayesi olduğunu ;her zaman yeni bir şey anlatmanın mümkün olduğunun göstergesiydi.

Kör suikastçi de ise bambaşka bir olay örgüsü ile başbaşaydım. Çok katmanlı anlatım ilk kez karşılaştığım bir durum değildi ama kitabın tasarımı gereği okuduğum  bölümlerin ardışık olmaması ve bir katmandan diğerine geçiş aralara sıkıştırılan gazete küpürleri derken; daha yeni yeni zihnimin kitaba ısındığı başlangıç aşamasında ben ne okuyorum doğru mu okuyorum dedirtti.

Çoğu zaman böyle yokuş yukarı etkiler bırakan başlangıçlar; vurucu bir noktaya geldiğinde freni patlamış gibi ilerler bende . Açıkçası bu seferde buna benzer bir şey oldu .


edf_soft

Bana göre en az 4 katmanda ilerleyen olay örgüsü; bir yerde tabiki birbirine bağlanacak bunun fakında ve ipuçları arayarak ilerledim . Fakat öyle bir ustalık varki havada olan herşey o kadar net yerine oturuyor ki ;tüm sorulara cevap verebildim .  Matruşka gibi iç içe ve bulmaca gibi de gizemli . Hem tarihi hem bilim kurgu hemde fantastik . Ben üç tarzı da severek okuduğum için hibrit bir şölene dönüştü .

Bu olay örgüsünün düğümlerini açarsak eğer ;Bu nehir romanda Düğme fabrikaları olan bir ailenin( fabrikatör bir babanın) İris ve Laura isimli iki kızı var .İris’in son zamanları ve yad ettiği yakın geçmiş en üst katman .Laura’nın ölümüne kadar geçen tarihsel dönem .Bu dönemi iki dünya savaşını ve ara dönemi kapsayarak düşünelim .3.katman Laura’nın kitabı :Yasak aşk yaşayan anarşik bir adam (devamlı kaçmak zorunda ) ve zengin evli kadının buluşmaları .son katman ise bu adamın kadına anlattığı  bilimkurgu öyküleri .

Tabiki bütün bu ayrık katmanların birbirleri ile iç içe geçtiği ve birbirine gönderme yaptığı durumların farkında ilerledim fakat son dakikaya kadar olaya hakim olduğum hissiyatını sarsan tersköşeler; öncesinde bu ters köşelerin iması ,hissettirilmesini sağlayan kelimecikler ile içinimdeki  tüm itiraz cümleleri yerini buluyor .


dav_soft

Yazar inanılmaz bir mit avcısı . Bir çok tarihi argümanı alıp kullanmasını bilmiş . Bunun dışında toplumsal eleştiriler konusunda inceden inceden taşı gediğine koymuş . 2.Dünya Savaşı öncesi yaklaşan ayak seslerini duydukça gerim gerim gerildim diyebilirim .

Kitabı bitirdiğim zaman çok kızgındım . Her şeyin daha başka olabileceği bir paralel evren mümkün dedim kendime . İki kız kardeşin yaşadıklarını günümüz kadını standartlarında düşündüm .Ama benim idealize ettiğim iki roman karakteri zihnimdeki tasarıma uysa bu roman son derece yapay olurdu .

Atwood bütün bunları bilinçli tercih ediyor . Olayları Iris’in bakış açısından anlatıyor ama o zaten kör ve dolayısı ile bir şeyleri hissettirse de bizde kör olduğumuz için anlayamıyoruz .Laura kendini ifade edemiyor çünkü dilsiz ve bizde onun cephesinden herşeyi Iris’in süzgecinden görüyoruz .Tıpkı adamın hikayesindeki kör suikastçi ile dilsiz bakire gibi .

Ne kadar yazsam anlatacak bir şeyler var ve anlatılmayan şeyler de var birazda kifayetsiz kalan şeyler . Kesinlikle okunmalı ama dar zamanlara bırakılmamalı . Araya paralel bir okuma alınmadan tek hamlede bitirilmeli .

Yazarın bir sonraki okuyacağım kitabı kuvvetle ihtimal üçlemenin ilk kitabı Tufan Zamanı olur . Daha öncesinde okuması için verdiğim başka bir arkadaşım kitaptan bunalıp yarım bırakmıştı . Atwood’un okuru biraz bunaltma gibi bir huyu var galiba .Bakalım …Yaşayıp göreceğiz .Tufan Zamanı ile ilgili öneri ve sorunuz varsa yazabilirsiniz .Okurken daha dikkatli davranırım .Yorumlarınızı bekliyorum .Umarım yazımı beğenmiştirsiniz biraz kararsız kaldım ve beni zorladı .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *