NIGHT VALE ‘E HOŞGELDİNİZ

May 16, 2019

NIGHT VALE ‘E HOŞGELDİNİZ

ANORMAL BİR DÜZEN İÇİNDE DAHA ANORMAL NE OLABİLİR Kİ ?

2019 yılındayız ve türünün öncülü bir kitap elimde .Yapılan iş o kadar güzel planlanmış ki bu noktada incelenmeye fazlasıyla değer .

Size de olur mu bilmem; genelde ben  sosyal medyada oluşturulan yeni aplikasyonlara önyargılarla bakarım . Çoğu alanda aktif kullanıcı olmama rağmen hala eski kafalı ve önyargılıyım . Belkide bu konuda özgüven eksikliğim var .

Cep telefonumda Podcast uygulaması olmasına rağmen nasıl kullanılacağı konusunda emin değildim . Bu konuda içerik üretmek için yeterince odaklanamadım . Şerefsizim aklıma gelmişti diyeceğim bir durum değil ama duyunca da neden olmasın dedirten cinsten .

Joseph Fink ve Jeffrey Cranor bir akşam kafa kafaya verip bizim Kaybedenler Kulübü tadında bir radyo performansı sergilemiyorlar . Birden doğaçlama gelişen bir durumda söz konusu değil .Bu iş yeterince ince elenmiş sık dokunmuş durumda .İllüstrasyondan müziklerine kadar hatta monoton ses tonu ile bize seslenen CECIL’e kadar .

Olay şöyle gelişiyor . İlk Önce podcast yayını Amerika’da ilgi çekiyor sonra dünyaya yayılıyor . Tabiki bu yayılımda sosyal medya imkanları ve erişimi de önemli bir ayrıntı . Resmi sitesinden ulaşabileceğiniz ayrıntılar ve bilgilerin yanı sıra Youtube ve Spotyfy gibi uygulamalarla da erişim söz konusu .Hal böyle olunca aklınıza gelebilecek diğer sosyal medya alanlarını da siz düşünün .Böyle populer durumlar olduğu zaman ,bazen üzerimizde deney mi yapıyorlar demeden duramıyorum .


edf_soft

Kitabın konusundan biraz bahsedecek olursak eğer :

Night Vale isimli enteresan bir kasaba var . Fringe ,Amerikan Tanrıları dizileri izleyicilerinin hoşuna gidecek formda enteresan durumlar söz konusu .Bu anormal kasaba da bile bir gün öyle şeyler yaşanmaya başlar ki rutini bozulan kahramanlarımız bir uyanış yaşayıp bu durumun peşine düşüyor .

Kitabı okurken ister istemez izlediğim dizilerin sahneleri ve evrenleri aklımdan geçip durdu . Bu kitabın bu tarz yapımlardan beslenmesi tabi ki mümkün .Özellikle Legion izleyen FX izleyicilerinin dikkatinden kaçamayacağını düşünüyorum .Ben ne zaman Legion zihnimde bir kaç kapı açılır ,sonunda hiçbir şey anlamazdım .Ne izledim ben şimdi ? .Bu da öyle bir kasaba işte .Kasabaya ışınlansak bir  iki saat içinde aklımızı yitiririz . Kitabını okuyup anlamak güvenli bir mesafe .

İlk Önce Podcast sonra kitap şeklinde servis edilen bu çalışmada ; kitapla ilgili ilk önyargım; kitabın var olan podcastlerin birebir aynısı olduğu yönündeydi .Fakat burda kurulmaya ve tanıtılmaya çalışılan kasaba ,kasabalar ,insanlar ve olaylar var .Dinlediklerimiz ise  CECİl’in bize bu kasabadan yaptığı radyo yayını .Her 15 günde bir ve hala yapılan bu yayın ;bu kasabayı o kadar gerçekçi gösteriyor ki . Fringe dizisinde hayali şirketin web adresi olması gibi bilince heyecan pompalıyor.Bir yandan ufak ufak podcastleri dinlerken keşke bunların Türkçe dublajı olsa diyorum . Ama herhalde bu konuda sağlam telif yerdik . Var Olan ingilizcemle dinlemeye devam . Umarım bilinçaltıma  fazla yüklenmiyorlardır .

Kitabı irdelemeye devam edelim :

Bazen öyle kelime ve cümlelerle karşılaştım ki ;dumur /snaps /beyin yanması gibi etkiler yaptı . Emin olamayıp tekrar okumuşluğum var .

Bazı cümlelerin belirsizliği vurgulama amaçlı her iki anlama gelebilecek bakış açısıyla aynı yüklemin olumlu ve olumsuz versiyonları ile bitirildiği oluyor.Bu durum bana kuantum derslerimi anımsattı . Olabilir ama olmayabilir, olur ya da olmaz ama olsun ya da olmasın ve daha bir çok şey .Zaman zaman kendi  yazma denemelerimde buna benzer ifadelere yer vermeye çalışsam da sanırım biraz daha dikkatli planlama ve akılcı olmak gerekiyor . Dozu iyi ayarlamak lazım . Ama yavaş yavaş bu kadar bilimsel ve teknolojik gelişmenin olduğu dönemlerde bu tarz yazımların edebiyata girmesi gerekiyor görüşündeyim .

Karakter tasarımlarında yeni öğrendiğim ‘As İf’ tekniğini kullandıklarını düşünüyorum .Birazda kinaye var gibi . Bir ergeni ,şekil değiştirene  çevirmek gayet kabul edilebilir.Karakterleri tanıtırken ;özelliklerini peşpeşe sıralama ya da tanıtım formu şeklinde değil metinler içinde serpiştirilmiş olarak görüyoruz . Kitabın sonlarına doğru var olan karakterin dış görünüşüne dair bir bilgi edinilebilir .Bu konuda fazlasıyla esnek .

Bazı durumlarda cinsiyetsiz bir anlatımla başladığı için tam tersi bir cinsiyet olduğunu öğrendiğimde (aynı durum ırk özellikleri içinde geçerli ) klişe tasarımları yıkmayı hedeflediğini düşünüyorum .

Bu kasabanın sürprizlerinden biri Deyimlerin gerçekleşmesi diyebilirim . Örneğin Etekleri zil çalmak deyimini bir kişinin mutluluğunu tarif etmek için kestirmeden kullanırken bu kasabada gerçekten etekleri zil çalan biri görebilirsiniz  ve kesinlikle yadırganmaz

cof_soft

Bütün bu sistemin nasıl döndüğünü kendime açıkladığım da aklıma gelen tek sözcük UNUTMAK.

Kedimize biraz baktığımızda toplum ve dünya olarak o kadar enteresan olaylar yaşıyoruz ,anlık tepkimizi verip sonrada unutuyoruz . Aslında bu bir ego işi ;ruh sağlığımızı korumak için verilmiş bir savunma mekanizması . Bunun çok kısa bir sürede olduğunu düşündüğümüzde emin olun uzaylılar parmaklarını burnumuzun içine soksa bile farkına varmayız .

Yeni açılımlar farklı kitaplar okumayı düşünenler için öneriyorum . Önümüz yaz ve sahil ortamlarında güzel gidebilir .Okursanız düşüncelerinizi merak ediyorum .Sizce bu formda yeni çalışmalar olabilir mi ? Bana yazın .


1 thought on “NIGHT VALE ‘E HOŞGELDİNİZ

  1. Pingback: URL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *