UZAY PİYANGOSU-PHILIPH K. DICK

September 4, 2019

UZAY PİYANGOSU-PHILIPH K. DICK

EVREN ZAR ATARSA ?!

PKD ‘nin bu kitabı benim yaşlarımdayken basıldı. Bu tatlı tesadüf ile karşılaşmamız iyi oldu . Yazılarımı genelde  kimse okumayacakmış ama gene de okunma umudu ile yazıyorum .Tam bu konuda negatif düşüncelere döndüğüm zamanlarda, birilerinin DM’den mesaj atması güzel motivasyon oluyor .Yine böyle bir mesaj sayesinde kitabı okumaya karar verdim . Yazdan beri çizmeye çalıştığım; Eylül ayı okuma planım kırk takla atmış olsa da sıkıntı yok ..Konusu geçmişken Mert Emre Önen ‘e teşekkür ediyorum .Bu ay içinde Halka Dünya Mühendislerini de okuyacağımı bildiriyorum .

Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen, ilk sayfalardan itibaren bende cevher var dedirten satırlar karşıladı beni .Zaten cyberpunk evrenler inşa etmek üzerine bir zihin kendisi .Bu durum tabiki diğer kitapları konusunda iştahımı kabarttı.Bu kadar övgüden sonra kitabı irdelemeye geçelim .

Olayların geçtiği evren tam bir Vegas .Sans ,kura ,çekiliş ne derseniz deyin ;bunun üzerine kurgulanmış bir düzen var.Yıl ise 2203.Sosyal haklar günümüze göre fazlasıyla değişik .Bir şirketin himayesine girdiğinizde koruma almış oluyorsunuz ;karşılığında da kul ,köle statüsündesiniz . Ama Snfsız olmaktansa ;buna katlanmak daha avantajlı.

Her şeyin nedeni olduğu gibi bu noktaya geliş ,aşırı tüketim sonucu .O kadar ekstrem bir tüketim var ki ; tükenmeyenler tepe tepe imha ediliyor .

Şimdi çok sağlam bir mevzuya dalacağız :Bu düzende Oyunun Efendisi seçiliyor .Buna karşılık olarak da Meydan Okuma Kurultayı tarafından bir suikastçi seçiliyor .Tekrar hatırlatayım herşey rastgele .Bu seçimler bangır bangır halka duyuruluyor. Bu sistemde Oyunun Efendisi Av /Kurban/Yem mi? Nasıl korunacak ?

Burada telepath dediğimiz mutant grup devreye giriyor .Vakti zamanında Amerikanın (Amerikalı yazarların )korkulu rüyası Sovyetlerin attığı nükleer başlıklı ‘nın açığa çıkardığı ışıma, gen havuzunda değişim meydana getirip bir soyun telepath olmasına neden oluyor .(Böyle şeyler filmlerde olur çoooocuğum .)Tahmin edeceğiniz gibi zihin okuma uzmanlığı olan bu kişiler Oyunun efendisi seçilen kişi etrafında etten duvar oluyorlar .Dileyen operasyonla bu özelliğini aldırabiliyor .Yenilmezler mi ? Tabiki hayır !

Ana hikayeye yancı ama bir o kadar enteresan olan bir konu var . ALEV DİSKİ GEZEGENİ . Dokuz gezegen federasyon şeklinde düşünülüp yer altı dahi olsa uydularına kadar yerleşime açılmış .Herhalde yetmemiş olacak ki bir onuncu gezegen sevdasına düşülmüş .Biraz varolan bu zar atan sisteme muhalif kitlenin bel bağladığı bir gezegen .Güneş sistemi dışındaki varlıklarla temas fikri fazlasıyla cazip .Bu paralel hikayeler ufak ufak birbirlerine değiyorlar ama bu mevzunun daha derin işlenmesini isterdim . Zihnimde oturmayan hala bir şeyler var .

Teknolojik altyapıya baktığımızda hava ve yüzey araçlarının  ,ayarlanabilir cam duvar sistemlerin olduğu evlerin ,kaliteli yemek işlerinin gelir düzeyine fazlasıyla bağlı  olduğu hatta fakirlerin pasta değil yosunumsu bişiler yediği bir düzen. Yapay zeka genel olarak hizmet sektöründe sunulmuş. Sentetik denilen androidler 1 yıllık ömürleri ile o dönemin yeni keşiflerinden biri .Bu androidler içerisine zihin (hatta birden fazla )ışınlanabiliyor ,parmaktan ısıl cihaz çıkabiliyor ,Karşısındakini buhar yapıyor .Uzay boşluğuna dayanıklı .Çoklu kişilik bozukluğu olan terminatör gibi bir şey .

Bu bahsettiğim bilgiler ışığında anlaşıldığı gibi aksiyon dozu yüksek bir kitap .Bol ters köşe hamleleri var ;hikayeyi ustaca zenginleştiriyor ;tıkanıklıkları açıyor .Felsefik alt metin göndermeler de gayet yerinde .Aslında yazarın kendi tarzı ile ilgili güzel ipuçları veren bir kitap .Bence tanımak açısından iyi bir başlangıç olabilir .Bu tarz kitapları okurken tabi ki yazarı yaşadığı tarihsel zamanla değerlendirmek gerekiyor .Savaş sonrası etkilerden belkide gelecek ile ilgili kaygıların ortaya çıkardığı sonuçlar zihin tırmalıyor .Başlangıç olarak bize bu evreni sunan PKD amca ,zamanla evrildikçe neler kurguladı acaba .Okudukça öğrenicez .Tabiki bu serüvende yorumlarınızı bekliyorum . 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *