H.G. WELLS -AĞRI DAĞI YOLCUSU KALMASIN

September 14, 2019

H.G. WELLS -AĞRI DAĞI YOLCUSU KALMASIN

GÜNCELLENEN NUH PEYGAMBER HİKAYESİ İLE OTORİTE ÜZERİNDEN ELEŞTİRİ

 

 

ÖN NOT :Wells bu kitabında; Kitabı mukaddesten yola çıkarak bir din alegorisi ve eleştirisi sunmuş .Bazı cümle ve öğeler rahatsız edici olabilir .Benim bu tarz kitapları okurken ki tavrım onların kurgu olduklarını aklımdan çıkarmamak .Gene de hassasiyeti olanlara saygı duyarak belirtmek isterim .

BİR ÖNEMLİ NOT DAHA :Yazarın daha önce farklı bir yayınevinden Zaman Makinesi kitabını okumuştum ve benim için ızdırap olmuştu . Tabiki her zaman çeviri önemli ama bazı yazarlar ne yazık ki tolere edilmiyor .Birçok bilim kurgu yazarına ilham vermiş bir yazarın edebiyatını küçümseyemeyiz .Bu sebepten dikkatli olalım .Keyifle okuyalım .

Adem ‘in yaratılışından bu yana bir kaç sefer aksayan dünya beşeri düzenine ilahi müdahaleler olmuştur.Peygamberler vasıtasıyla gerekli uyarılar yapıldıktan sonra ;düzelmeyen ne varsa çeşitli afetlerle üstünden geçip yeni bir düzen kuruluyor . İkinci Adem olarak adlandırılan Nuh Peygamber ve hikayesi bu konuda  bir milad .Artık insanlık nasıl zıvanadan çıktıysa sağlam bir güncelleme gelmiş .

İşteeee !!! Kitapta ;tarih tekerrür eder mantığı ile bir gün, Tanrı insan suretinde Nuh Lommock ‘un kapısını çalıyor .Tekrar bir güncelleme için ikna ve plan çalışmalarına girişiliyor .Nuh tabiki önce tereddüt ediyor ve sorguluyor. Bu süreçte aralarında geçen diyaloglar ve felsefik konuşmalarda; Kitabı Mukaddes’te geçen kavimler olaylar vs masaya yatırılıyor ve Tanrı sitem ediyor .Mutlak bir gücün duygusal tutumu beyne kıymığı sokuyor .

Sonrasında ikinci bir aşamaya geçiyoruz .Bu sefer Nuh ikna olmuş ve  gemi inşası ve yolcu durumları ile ilgili bir tasarıma girişiyor . Bu noktada da Kapitalizm ,Komünizm ne varsa masaya yatırılıyor .Nuh ‘un istediği denenmişi denememek.Madem tarih tekerrür ediyor ; eski tecrübelerden ders çıkarmak .

Üçüncü aşamada nihayetinde yolculuk başlıyor ve sıkıntılı bir şekilde devam ediyor . Hedef noktaya ulaşılıp ulaşılmadığı muallak .

Wells kitapta felsefe ve eleştiri püskürtürken tabiki okuyan kişinin de bu konularda bilgi birikimine göre yorumlayacağı kesin .Yazarın Bilim kurgu ağırlıklı kitaplarını okurken nasıl bir beyin ile muhattap olduğumuzu bilelim .Yazıldığı çağa göre çok cüretkar olduğunu düşünüyorum .Zaman zaman gülümsetecek ,bolca düşündürecek ama sıkmayacak bir metin .Yazarın bu ayarda başka kitapları ile ilgili zihnimde merak uyandırıyor .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *