CEHENNEMLİK YÜREK -CLIVE BARKER

September 15, 2019

CEHENNEMLİK YÜREK -CLIVE BARKER

HAZLAR PEŞİNDE PARÇALANMIŞ RUHLAR

Barker okumayı düşünüyor ve hangi kitapla başlayacağınız konusunda kararsızsanız bu novella kesinlikle uygun . Kurgu tempolu bir şekilde gerim gerim gererken ; muazzam edebi lezzete doyacaksınız . Karakterler de benzersiz .Eee ne duruyoruz … Biraz daha yorum işini deşeyim siz de kitabın siparişini verin.Tabiki korku,gerilim ,gizem seviyorsanız .

Herşeyden önce yazarın edebiyatı beni mest etti . Bu konuda büyük bir beklenti içinde değildim ama öyle cümleler vardı ki dönüp dönüp okudum, düşündüm. Alıntı yapmayı çok seven arkadaşlar için harika satırlar mevcut. Kitabın ne eksiği var ne fazlası .Kafamdaki sorulara cevap verirken; gizli kalması gereken yerleri bana bırakmış . Açıkcası daha çok detaya inmiş olsaydı ;artık arka sıradakilere hitap eden hollywood gişe filmlerine dönerdi  ve ben bu kadar tatmin olmuş bir şekilde kitabı anmazdım .

Hem karakterleri hemde kitabın konusunu irdeleyelim .Frank, devamlı gezen macera ve hazlar peşinde koşan iflah olmaz bir tip.Ahlak kavramı diye birşey yok .Her türlü itlik ,hergelelik bunda Yurtdışı gezilerinde ara sıra duyduğu gizemli bir kutunun peşine düşüyor .Pandora’nın kutusu desem çok banal ama belkide tam karşılığı olacak bir kutu .Bu kutu tam Da Vinci ‘nin gizemli tasarımları gibi açması zor .Bu tabiki içerisine ne olduğuna dair ciddi iştah kabartıyor .Kutuyu ediniyor ve yönergelere bakarak Lodovico sokağındaki evinde açıyor . Ve çok aradığı belasını orda buluyor .

Şimdi kaknem ablamız Julia ‘ya geçelim .Frank ‘ın yengesi ve ikisi arasında ufak çapta bir Behlül -Bihter ilişkisi oluyor. Julia mazoşist bir tip olduğu için Frank ile resmen tecavüzü anımsatan tecrübesinin etkisinden çıkamıyor ama bunu devamlı bilinçaltında bir yerlere itiyor . Kocası Rory ile görüntüde düzenli ve standartlara uygun bir evlilik yaşıyorlar ama ikiside birbirini aslında sevmiyor.Kurgu ilerledikçe zihninizde melek yüzü yavaş yavaş evriliyor ,düşmanımın başına vermesin şeklinde bir şirrete dönüşüyor .

Rory kardeşinin tam tersi daha domestik bir hayatı seven hımbıl bir tip . Kirsty adında bir aile dostları da buna yanık .Off bu kısmı aşk üçgeni ama kurgu için bu önemli . Kirsty baştan itici ve vasıfsız gözükürken ;sonrasında arap atı gibi açılıp kitabın süper starına dönüyor .Aferim kız sana .

Kitabın lavi tekniği ile hazırlanmış kapağına bakıp kim bu kafası çivi ile bezenmiş adam  derseniz :onlar Cenobit denilen ifritimsi tuhaf ne idüğü belirsiz yaratıklar .Kutu açıldığında ortaya çıkıp kişiye musallat oluyorlar .Sadece kutuyu açan kişi onları görüyor ve duyuyor . Yanlışlıkla açsanız bile kaçarı yok ;bittiniz .

Yazar bence biraz spiritüel dehlizlerde gezinmiş ve kabala inancını iyice incelemiş gibime geliyor . Tahminim diğer kitaplarda bu mevzu da var . Vakti zamanında bu tarz konularla ilgili kitaplar okumuştum ve ister istemez kafamda göndermeler oluşuyor . Tabiki bu işler dipsiz kuyu O halde lafı uzatmadan ;Westworld dizisinde sıkça geçen Shakespeare’in sözü ile finali yapalım . 

‘Şiddetle başlayan hazlar ,Şiddetle son bulurlar ‘

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *