ARU SHAH VE ZAMANIN SONU -ROSHANI CHOKSHI

September 16, 2019

ARU SHAH VE ZAMANIN SONU -ROSHANI CHOKSHI

HİNT MİTLERİ İLE BEZELİ KAHRAMANİÇELERİN HİKAYESİ

İthaki yayınevi yeni açılımlarla bu sene beni şaşırtmaya devam ediyor .Kitaplığımı gasp etmiş durumdalar .Çocuk grubunu da hedeflemiş olacak ki ; bu konuda atılımını yaptı ve benim dersine girdiğim kitleye uygun bir kitapla start verdi .Bu konuda taviz verme niyetinde değilim ve hangi yayınevi olursa olsun kendi yargı süzgecinden geçirip veli ve öğrencilere tavsiye etmek isterim .İtibar açıkçası çok değerli.Ve bunu kaybetmek istemem .

Önce kitabın olumlu yönlerinden bahsedelim . Enfes bir kapak tasarımı var öyleki kızlarım bile gözlerini alamıyorlar .Önemli noktaya gelirsek ; kitabın hedeflediği kitle ergenliğin ilk dönemi ve bu dönemin davranışsal /sosyal /psikolojik hastalıklarına parmak basmış durumdalar .

Bir kere ana karakterlerimiz mükemmel değil ve sosyal kabul için bazı kusurlar edinmişler . Bu kusurların günün sonunda düzelmesi mükemmel bir kazanım .Çalışan veya ayrı anne babaların, çocuklarına zaman ayıramama sorunsalı ve bununla başa çıkamama durumu ,aşırı korumacı anne babaların  yapılan hatanın sonuçlarını kendi çocukları adına taşımaları ve vurdumduymaz davranma algısı oluşturmaları ;akran zorbalığı gibi konulara değinmesi on numara .Yaş grubuna gerekli mesajı vereceğine inanıyorum . Şiddet içeren hareketler de yumuşatılarak verilmiş .

Beğenmediğim noktalara gelince ; önsözde hint mitolojisini bilmeseniz bile bu kitapla birlikte sıkıntısız öğrenip okuyabileceğiniz belirtilmiş . Açıkcası arka kısımda terminoloji varlığından haberdar değildim .(Keşke önde olsa)  Mekan /karakterler/objeler tasvir /tanım/betimleme konusunda o kadar zayıf kalmış ki zihnimde kurgulayamadım .Ve bu süreç okuma hızımı /şevkimi yavaşlattı .Tabiki çocukların bu konuda benden daha açık algıları olduğunu biliyorum .

Kitap süresince cheesy bir hava var . Ergenler buna bayılır farkındayım ama keşke espriler populist ve tarihsel zamana dayalı olmasaydı .Bundan bir 10 sene sonra kızlarım okudukları zaman ya Hz Google ‘a danışacaklar ya ben açıklamak zorunda kalıcam ya da anlamayacaklar

Kitapta kahramaniçeler fikri güzel /populer fakat erkek karakterler nerede ? Bu kitabı erkek çocukları okuyamaz mı ?Onların özdeşim kuracağı bir karakteri görmek çok isterdim  .Bir ihtimal kitabın içinde geçen ve serinin diğer kitaplarında ortaya çıkacağını tahmin ettiğim karakterler bile kız olunca açıkçası kitabın eksik halkasına ekledim . Powerpuff girls ‘de my little pony de bile evet kız gücü var ama erkek çocuklarını da hedefleyen birileri muhakkak oluyor .

Son beğenmediğim nokta ise biraz kişisel ve zaman zaman bazı kitaplarda bunu yaşadığımda beğenmeme oranım yükseliyor .Fantastik bir dünya bana vaad ediliyor ise zaman mekan ve bir çok unsurlar konusunda gerçek dünyadan kopmayı daha çok severim .Paralel dünya bile olsa ya da zamanda ileri geri bile gidilse o dünyanın gerçekliği baskın olmalı .Kahramanların zihinlerinin bile o dünyaya adapte olması hoşuma gider .İzah etmesi zor ama okunduğunda anlaşılacağıma inanıyorum .

Son tavsiye olarak çocuklarınıza aldığınız her kitabı bie yetişkin süzgecinden geçirmenizi tavsiye ederim . Hepimizin hassasiyetleri farklı .Soru ve önerilerinizi yazarsanız sevinirim .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *