YARATILAN DÜNYA -P.K.D./PHILIPH K. DICK

October 5, 2019

YARATILAN DÜNYA -P.K.D./PHILIPH K. DICK

YANLIŞ HESAP VENÜSTEN DÖNER 

Bu sene P.K.D yılı olacak gibi gözüküyor . Bir yandan Alfa serisini tamamlama çalışmalarımı hızlandırırken diğer taraftan yeni basılan kitapları da okuma hedefi koydum .Bu konuda merakta olan takipçilerim için verimli bir dönem olacağı haberini vereyim .

Genel anlamda Yaratılan Dünya ‘ya gelirsem ilk etapta okurken vasat bir P.K.D. mi okuyorum acaba dedim . Zaten ilk dönem furyası olduğu için bu konuda zihinsel toleransımı hazırlamıştım .Fakat kitabı bitirdikten sonra şöyle bir notlarımı düzene soktuğumda :Hayır gene felsefik temelleri sağlam dolu dolu bir kitap okuduğumun farkına vardım .

2. Dünya savaşının travmalarının etkisini fazlasıyla hissettiğim bir kitap . Philip oturmuş sanki 2. Dünya savaşındaki teknolojik süreci ve politik bakış açısını zihninde yoğurmuş ve bu gidişatın geleceği nasıl olur şeklinde bir kıyamet sonrası senaryosu çizmiş .Zira kurguladığı dünyada yoğun bir nükleer savaş sonrası gözler önüne seriliyor .

Rölativizm adı verilen bir dünya düzeni kuruluyor . Benim algıladığım çok sevdiğim filmlerden biri olan Equilibrium geçen temel esaslara dayanıyor .Sütten ağzımız yandı ,aman yeni bir savaş patlak verecek hareketler yapmayalım .Toplama kamplarından hallice çalışma kamplarına gönderilen toplumsal suçlular vs .Çokta mutlu ve huzurlu bir ortam yok .Bu yönetimin başında Federal Hükümet var  asayişi sağlayan polis birlikleri vs .

Yine bol miktarda neon ,gece kulüpleri ,uyuşturucu kafaları ve yapay zeka kendini gösterecek . Yüksek katlı binalar havada uçan taksiler olmazsa olmazımız .Herşeyin yapayının üretilebildiği bir Dünya . Özellikle genetik teknolojilerde atılım yapmış olacak ki ;kontrollü mutant üretimi var .Bu kısma tekrar dönücez ama en janjanlı kısım şekil değiştiren hermafrodit bireyler .

Tabiki bu düzen de bir mesih varlık hakediyor . O zaman hemen ondan bahsedeyim . Floyd Jones adında bir adam 1 yıl içinde neler olacağını görebilen bir kehanet yeteneğine sahip .(Dune serisinde geçen hilkat garibesi arkadaşı anımsatan anne karnında imgeler var )Bu özelliğini fazlasıyla kanıksamış ve aşama aşama kariyer basamaklarını tırmanıyor .Ve en sonunda örgütünü kuruyor .Sisteme başkaldırıyor .Beklenilen hareketler bunlar . Sistemin içerisinde bu tarz bir sıçrama popüler bir harekete dönüşüyor .

Yapmış olduğu hareketi bir Haçlı seferine benzetiyor;çünkü o dünya içerisinde hristiyanlar bir taraf ;yahudi ,komünist  tayfalar diğer cepheyi oluşturuyor .( Gene 2. Dünya savaşının etken olduğunu düşünüyorum.)

Jones ‘ın karşısında dik duracak bir görev adamı olmazsa olmazlarımızdan .Bu kontenjanı da Cussick isimli bir polis dolduruyor .Takıntılı polis profili demek karısını ve ailesini ikinci plana atmak demektir ya . İşte o noktada karısı Nina sos verip direk karşı cepheye transfer oluyor.(Okurken zihnimde canlanan’ Uyuyamayanlar ‘kitabındaki karı koca ilişkisiydi nedense )Final kısmında fazlasıyla anahtar rol oynayacak .

Bütün bu politik eksene salça olan tek hücreli uzaylı organizmalarımız var . Ne oldukları belirsiz gözle görülebilir büyüklükte yapılar dünyaya iniş yapıyor . Bu da ayrı bir tehdit konusu olunca alternatif gezegenler projesi gündeme geliyor .

Bu kısımda ciddi bir bilimsel bilgi eksikliği var . P.K.D. 9 gezegenin hepsini karasal gezegen olarak kabul etmiş ve Venüs’ün yüzey sıcaklığından sanırım pek haberi yok .Ona göre Mars olasılık dışı iken Venüse yönelmek mantıklı ;ama günümüzde bu yönelim biraz da Elon Musk itelemesi ile tam tersi istikamete doğru gitmiş durumda .

Genom projesinin sonrasında yapılan birçok genetik çalışma  canlıların doğasını farklı koşullara uydurma ve adaptasyon yeteneklerini arttırma üzerine . Kurguda Venüs ama gerçekte Mars projeleri ;gezegenin toprak ve atmosfer yapısını değiştirmek mümkün olmasa bile yaşayan canlıları o düzene adapte etmek üzerine .Kızıl gezegeni yavaş yavaş yeşertmek yeni hayallerimizden biri .

Bu konuda kurgu da bilim adamları mutantlar üretiyor .Venüs koşullarına uyum sağlayacak yeni bireyler ile orada alternatif koloni kuracaklarını düşünüyorlar .Öyle rastgele gelişigüzel bir doğal seçilimden ziyade ;yapay hızlandırılmış bir evrim Venüs’te arsa fiyatlarını yükseltecek .

O kadar yoğun konular ki keşke biraz daha birleştirici ayrıntı verse dedirtiyor .Tabiki o dönemde bu yüksek kapasite fikir  boyutunda öngörüler ;beni ayrıca mest ediyor .Okudukça daha neler görücez merak içindeyim .Bu yazarın kitaplarını okumak bilim kurgu bakımından zihnime yapılan en iyi yatırımlardan biri …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *