HEVESİ KİRPİĞİNDE -POLAT ÖZLÜOĞLU

October 10, 2019

HEVESİ KİRPİĞİNDE -POLAT ÖZLÜOĞLU

DUYULARDAN ÇOK DUYGULARA HİTAP EDEN ÖYKÜLER

Ne zamandan beri methini duyduğum yazarlardan biridir Polat Özlüoğlu . Hatta Peri kızı afbuyurun isimli kitabıda yakın zamanda okunacaklardan sırasını bekliyor .Normalde öykü okumayı hiç sevmesemde hayat bana bir şekilde okutuyor ne yapayım . Yazarın kitapları ile ilgili duyduğum önyargı cümlelerim,yüreğime oturacak öküzün habercisi gibiydi . Bu durumu çok sevmesemde kabullenip okumaya başladım .

Aslında farkında olmadan okurken haksızlık mı yapıyoruz . Genelde işlenen konular ve olay örgüleri; belkide karakterler üzerinden ilerliyoruz beğendiğimiz bir kitaptan bahsederken .Bu bir okurun yazara verebileceği konusunda ne kadar yeterli bir dönüt tartışıyorum ve sizlere de soruyorum .Neticede bu dili ve edebiyatı muasır medeniyetler seviyesine çıkaracaksak bunu birlikte yapacağız değil mi ?

‘Ohhh o zaman klavyem konuş benim yerime’ yapabilirim demek 🙂 

Seçilen konulara baktığımızda  bu coğrafyanın bu konu hakkında bize bol bol sunacağı seçenekler var tabiki .Bu güne özel acı bir olayla başlangıç ve finali yapıyor kitap .10 Ekim Ankara Garı Katliamı. Anlatılan ve orada yaşananların her an ,her gün  rastgele bir zaman ve mekanda yaşanabilme ihtimali zaten bizi acıtırken /korkuturken /kahrederken olayı yaşamışçasına empati kurduran bir anlatımla karşı karşıyayız .

Diğer hikayelere baktığımızda kahramanların farklı ama her köşe başından fırlayacak kadar tanıdık ,yaşananların bilindik ya da duyulduk olduğunu görüyoruz .Bizim için yeni şeyler değil bunlar .Fakat yazarın tercih ettiği üslup ile kimi zaman birincil şahıs kimi zaman tanrısal göz kimi zamanda bilinmez bir göz eşliğinde olayları duyumsuyoruz .

Okurken en çok hissettiğim metnin bir ritmi olmasıydı . Şiirsel anlatım ve sık başvurulan tekrarlar sayesinde akıp gidiyor.Özellikle Hangi Kevser öyküsünde bu mevzu kendisini aşmış durumda .Bu konuda benim gibi ortak kelimeyi bulup diğerlerini parantez içine toplamak isteyebilirsiniz . Sakin olalım panik yapmayalım .Bu yazarın bilinçli tercihi ve metni rahatlatmak için gerekli bir unsur .

Her hikayede yazar genel ritmin paralelinde bence farklı tarzları denemeye çalışmış .Belkide olayın içindeki ruh halinden belkide; kendi yazarken ki ruh halinden bilemeyeceğim .Kelime seçerken peşpeşe eklediği her kelime yakın anlam ya da birbirini çağrıştıran anlamlarda olsalar bile anlatımda boyutları arttırarak zihinsel olarak daha somut ve dokunabilir algılar elde edilmeye çalışılmış .Bu noktada titiz ama pamuk ipliğine bağlı bir anlatım var .

En beğendiğim ayrıntıyı finale sakladım.

Yakın zamanda bazı kitapların cinsellik ve çocuk istismarı üzerinden özendirici içeriklere sahip olduğu konusunda cadı avını başlatmıştık . Ne yazık ki bu konuda ne fikrimiz ne standardımız ne denetimimiz var . Bu noktada kötü örneklerin üzerine abanacağımıza iyi örnekler üzerinden ilerlemekte fayda görüyorum . 

Bir okur yazardan ne ister  (ya da kendi adıma ben ne isterim ):

Ensest ,pedofili ,tecavüz ,taciz ve daha niceleri hepsi hayatın içinde ;yanıbaşımızda . Gözlerimizi ,kulaklarımızı kapasak bile onlar orada ve popüler kültür sayesinde çoğalarak artıyor .Bunlardan haberdar olmalıyım ,farkındalığım olmalı ,bilinçlenmeliyim ve bir sanatçı olarak birileri bizlere ulaşmalı ve bu fitili ateşlemeli .Ama bunu yaparken özendirici ,tarif edici bir metod yerine olayın içindeki en dip duyguları yaşatarak olması gereken mesajı zihinlere göndermeli .

İki öyküde işlenen durum o kadar yerinde o kadar ince düşünülmüş ki ;bu konuda örnek arıyorsanız işte bu kitapta bulabilirsiniz .Öyle göze sokula sokula yazılmaz böyle yazılır derim bende .Tüylerim diken diken zihnimde alarmlar çala çala okuyorum ama size ne olduğunu tarif edemem . Çünkü duyulara değil duygulara yapılan bir baskının eseri . Kelimelerin böyle bir gücü olduğunu unutmayalım . 

Dilimin döndüğünce bir şeyler anlatmaya çalıştım .Umarım sizlerde okuduğunuzda benzer duygularda buluşuruz …

2 thoughts on “HEVESİ KİRPİĞİNDE -POLAT ÖZLÜOĞLU

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *