BİLİNMEYEN SULAR -MEVSİM YENİCE

October 12, 2019

BİLİNMEYEN SULAR -MEVSİM YENİCE

DERİN SULAR SAKİN AKAR …

Türk yazarlar ve özellikle çağdaşımız olanlara karşı olan kibirli önyargımı kırmak için ;son bir iki senedir  hem destek ,hem anlamak hem de ne olursa olsun aynı toprağın mahsulü olmamızdan sebep aynı dilin tadını tatmak için okuyorum ve keşfediyorum . 

Daha öncesinde Parçalar isimli kitapta dikkatimi çeken iki yazardan biri olan Mevsim Yenice ‘ye ne zamandan beri elim bir gidip bir geliyordu .Sosyal medyadaki özellikle son kitapla ilgili  başarılı öyküler sıfat tamlaması konunun otoritesi bilir kişilerin vermiş olduğu dikkate değer etiketi ile birleşince iyice merak tansiyonu mu yükseltiyordu .

Neden Bilinmeyen Sular ile başladım …Çünkü Tekme Tokatlı Şehir Rehberi okuyanların takdirini ve beğenisini kazanırken son kitap iki farklı görüşü ortaya dökmüştü .Bu çatlak noktadan başlamak sonrasında emin olmak için diğerine danışmak en mantıklısıydı .

Bir kere öykü kitaplarının dezavantajı : içerisinde bulunan bütün öykülerle dokunuzun uyuşması mümkün değil . Böyle bir durum varsa yazar çok şanslı derim .Böyle bir beklentiye girmek okur içinde yazar içinde saçma . Hangi öyküleri beğendiğime gelirsek ;

-Pes

-Dostlar Böyle Yapar Çünkü

-Bataklık Balığı 

-Puantiyeli Plastik Bir Şemsiye 

-C Blok Daire 10

-Göründüğünden Daha Uzak 

İstatistiklere göre yarı yarıya beğenmişim .Neden beğendiğim kısmına gelirsek eğer işlenilen kurgu ve karakterleri anladım .Hayatımda bambaşka noktada benzer /aynı duyguyu yaşadım .Ne tüylerim diken diken oldu ne isterik duygu bulamaçlarına kapıldım . Çünkü yazarın sakin tavrı buna izin vermiyor .

Diğerlerine gelince her zamanki yediğim çorbada bir şeyler eksikmiş ama eksik olan neymiş hissini yaşattı . Hatta sırf algılarımı kontrol etmek için bir süre bir sonraki öyküye geçemedim .

Kitabın genel havasına bakıldığında dikkate değer noktalar ağırlıkta . Bir kere en çok sancıdığım konulardan biri: kendini yetersiz hissedip divan edebiyatından kalma ağdalı dillerle yoğurulan anlatımlar .Özellikle kadın figürünü anlatırken ya da onun ruh halinden bahsederken ;suskunluklarının içerisine binbir çeşit kelime gruplarını sıkıştırıp kalabalık /dağınık/sitemkar ve çığırtkan üsluplar gerçekten okurken ömrü törpülüyor .

Mevsim Yenice bu furyaya kapılmamış ,sakin yalın üslup kullanarak ta mesajın derinden iletilebileceğini göstermiş .Belkide hayat tavrı böyle bilmiyorum ama kendi kavgasını satırlara çarpmamış .Kimin doğru yaptığını zaman gösterecek…

Final olarak Pink Floyd listesine değinmeden geçemem .Kitabın içinden çıkan sürprizler bunlar ve okurken toplamaya bayılıyorum . Başka bir kitaptan alıntı ,bir gönderme ve kulağa hitap eden şeyler bunlar yazarın sunduğu harika lütuflar .Yaz-Oku alışverişimize güzel katkılar .Teşekkür ederim .

Hayalimde yazarken dinleyen ve ilham alan bir Mevsim var ;gerçekte nasıl olduğu ona kalmış …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *