ULUSAL ROMAN YAZMA AYI :KASIM

October 15, 2019

ULUSAL ROMAN YAZMA AYI :KASIM

HAZIRLIK ATÖLYESİ -1

Barış Özcan’ın her pazar ve hafta içi sunduğu videoları büyük bir keyifle izleyenlerdenim .  Bunların her birine değinmek ayrı bir konu ama bugün önemsediğim ve hayatımın bir aylık sürecini adayacağım etkinlikten bahsetmek istiyorum.

Ps: Emeğe saygı ve biraz motivasyon açısından ;’Barış Özcan’ın Kasımda Roman Yazmak Başkadır ‘isimli içeriğini tavsiye ediyorum .

Organizasyon Ulusal şeklinde adlandırılsa da başlangıç noktasından baya ileri gitmiş; Uluslararası bir boyuta geçmiş durumda .Amaç amatör bir ruha dayanıyor . Bir ay boyunca 50.000 kelimeden oluşan bir roman taslağı yazımı hedefleniyor .

Sisteme her gün kaç kelime yazdığınızı bildirmeniz yeterli .İçerik sunmak zorunda değilsiniz . Tamamiyle öz-denetiminize sunulmuş bir süreç .Kendi kendinizin polisi olmanız yeterli çünkü bol miktarda eğlence amacı da güdüyor .Sürece dahil olup kelime sayısını tutturamayan bir sürü insan var . Sonunda ölüm yok yani .

Biraz Goodreads ‘teki sisteme benziyor .Kendinize meydan okuyorsunuz .Neler yapabileceğinizi görmeniz için güzel bir fırsat .

Neden bir ay ,neden minimum rakam sınırlamasına gidildiği konusu belkide bir roman yazımı için çok kısa olabilir .Ama aslında verilmek istenen deneyim :her gün düzenli ne kadar yazabilirsin;o bilindik yazar disiplinin var mı kısmını kendi kendine ölçüp değerlendirmeyi sağlamak .

Tabiki organizasyon ilk başladığında çok kaliteli ürünler çıkıp hatta piyasada yerlerini bulmuş fakat sonrasında işin cılkı çıkmış  deniyor .Hiç önemli değil burda kişisel hedefler ve tatminler daha ön planda olmalı .

Sadece Kasım ayında değil ne zaman istersenizde katılmanız mümkün .

Bugünden itibaren her gün  düzenli paylaşacağım içeriğe geçelim .Yazma işine başlamadan iki ay öncesinden sizi harekete geçiren bir pdf oluşturulmuş . Ufak bir atölye  şeklinde düşünülebilir .Yazmak istiyor nerden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız rehber pdf ‘iniz elinizin altında .

Bu sürecin kendi içinde bir takvimi var o da söyle :

Bölüm 1: Sevdiğiniz bir hikayeyi geliştirin .(9-13 Eylül )

Bölüm 2:Hikayeyi Omuzlayacak Ayakları Yere Basan Karakterler Tasarlayın (16-20 Eylül )

Bölüm 3:Olay Örgüsü ve Taslak Yapılandırın /Öykünün çerçeve planı (23-27 Eylül )

Bölüm 4:Romanın Evrenini tasarlayın /Hem karakterler için hem de okur için (30 Eylül -4 Ekim )

Bölüm 5 :Yazma hedeflerinizi destekleyecek Yaşam Alanı ve Yazım Zamanı ayarlayın (7-11Ekim )

Bölüm 6 :Zaman Yönetimi ve Takvim Oluşturma (14-18 Ekim )

BÖLÜM 1: SEVDİĞİNİZ BİR HİKAYEYİ GELİŞTİRİN 

Başlangıç  olarak size tavsiye edilen 4 tane fikir geliştirme taktiği var .

  1. Çok sevdiğiniz üç tane film ,kitap ya da öykünün ana fikrini ,konusunu ödünç alın. Bunu yaparken özet şeklinde yazabilirsiniz .Önemli karakterler kim ve olay nasıl gelişiyor …

Sonra kafanıza göre karakterleri ,mekanı ,zamanı değiştirin.

2.Bu sefer karakteri ödünç alalım .Günlük hayattan birileri olabilir ,geçmişten ya da bir fotoğraf karesinden .Oluşturduğunuz karaktere devamlı sorular yöneltin .Çocukluğu ,hayalleri ,istekleri ,hayatta karşılaştığı zorluklar vs .

Var olan bir karaktere istediğinizi ekleyip çıkararak yeni bir karakter tasarlayabilirsiniz .

3.Haberlerde okuduğunuz / gördüğünüz enteresan olaylardan esinlene bilirsiniz .Sanırım bu konuda Müge Anlı ‘nın programından sağlam malzeme çıkar .Tabi ki zaman mekan ve kurum ,kuruluş adları tamamıyla hayal ürünüdür ibaresine uymayı unutmadan .

4.Olayların geçtiği mekanların tasarımlarında fotoğrafları inceleyip var olan fikirleri geliştirebilirsiniz .Nasıl bir yer .Bu hale nasıl gelmiş .Yaşam alanı mı yoksa seyahat rotası mı  vs .

Lisanım döndüğünce birşeyler anlatmaya çalıştım .Daha ayrıntılı bilgi  için tabiki National Novel Writing Month official sitesine uğrayabilirsiniz .Bugünlük bu kadar …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *