EŞEKARISI FABRİKASI -IAIN M. BANKS

October 23, 2019

EŞEKARISI FABRİKASI -IAIN M. BANKS

MASUM OLMAYAN ÇOCUKLUK ÜZERİNE

 

Phlebas’ı Hatırla kitabı ile gündemime giren yazar  hakkında daha detaylı bilgi arayışına girerken karşıma çıkan kitaptır kendisi .  Baskısı biten diğer kitapları inşallah temin edeceğim . Bilimkurgu yazarı olarak tahmin ettiğim aslında gönlü bu türden yana olan yazarın bilimkurgu olmayan bir romanı .

Kitapla ilgili biraz ekşi sözlük,  biraz yorum okuduğunuzda dehşet ,vahşet ,korkunç bir hikayenin sizi beklediğini görüyorsunuz ; ki zaten öyle .Fakat şunu söyleyebilirim bu hikayelerin değişik varyasyonlarına o kadar şahitim/iz .Sadece bir sonraki aşamayı düşünüyorum ne yapılabilir ? Başa nasıl çıkılır ? 

Konuya bakalım : 

Daha 16 yaşına gelmeden bir iki sene arayla 3 kişiyi öldüren Frank ile karşı karşıyayız .Soğukkanlı bir katil ve delil bırakmadan akıllıca işini hallediyor . Kendine göre gerekçeleri hazır .  Kurduğu mantık onu fazlasıyla tatmin ediyor . Ve her psikopat katil gibi hayvanlara uyguladığı şiddet korkunç boyutta . Bir de eşekarısı fabrikası adını koyduğu ilginç düzenek + sunak var .

Bu çocuğun kendine ait ritüelleri ve mantığı var . Dünyasına girdiğiniz zaman neden ? neden ? neden ? demeden kendinizi alamıyorsunuz . 

Bir kere yakın çevresine yani ailesine bakalım . Babanın ilk eşten olma Eric isimli abi zaten akıl hastanesi modunda . Köpeklerle alıp veremediği çok şey var . Frank’in annesi  çocuk doğurup evi terkeden bir tip ve bunu alışkanlık haline getirmiş durumda . Anne sorunsalı da ortada olunca bu ailede bunlar normal gözü ile bakıyorsunuz .  

Metin aralarına yerleştirilmiş düşünceler ve Frank ‘in kurduğu mantık dünyası muazzam . Bu tarz dağınık ailelerde var olma mücadelesini şiddet eğilimi şeklinde veren öğrenciler geldi devamlı aklıma . Şu zekayı biraz derslerine verse dedirten cinslerden .  Bu arada Frank ‘in (sadece Frank ‘in) nüfus kaydı yok .Dolayısı ile okul derdide yok . Devamlı kendi döngüsü içinde ,sistemli ilerliyor . Arada abisinin telefonları ile ona ulaşmaya çalışıyor .

Sayfalar ilerlerken küfrettiğim çok oldu. Ama son bölümdeki ters köşe hareket olayı bambaşka bir boyuta çekti .Bu sadece Frank’e olan yargılarımı değil kitaba genel olarak duyduğum yargıyı değiştirdi . 

Vahşetin daha yüksek dozda olduğu kitaplar okumuştum . Burda belkide rahatsız edici nokta vahşeti uygulayan kişinin çocuk olması ve ruh hali . Ama olur olur ; olmaz olmaz . Her coğrafyanın bu konuda binlerce örneği vardır diye düşünüyorum . 

Yazarın notu da ayrı bir ilginçlik konusu .  Aslında bilim kurgu yazmak isteyen fakat yayınevleri tarafından red cevabı alan biri . Ne yazık ki bu konuda benzer sıkıntı bizde de var . Alın size vahşet ,dram  vs diyerek yazmışta yazmış . Şu dakika tabiki bilim kurgu kitapları iştahımı kabarttı . Yazarın inanılmaz bir hayalgücü var . Bakalım ilerleyen günlerde o mevzuya da el atarım . 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *