BOJANGLES’I BEKLERKEN -OLIVIER BOURDEAUT

October 25, 2019

BOJANGLES’I BEKLERKEN -OLIVIER BOURDEAUT

BU DA BÖYLE BİR AİLE !!!

Aşık baba , histeri -bipolar-şizofreni tanısı konulmuş anne , tombul telli turna ve bütün bunların ekseninde büyüyen bir çocuk … Böyle bir gruptan nasıl bir hikaye çıkabilir acaba ? 

Şu an katıksız dram yüklü bol ağlamalı , acıtasyonlu cümlelerle dolu dizgin akan bir hikaye okuduğumu düşünüyor olabilirsiniz . Aslında kitabın yarısına kadar zihnim şok ve çözümleme ile mücadele etti . Böyle insanlar mümkün mü dedim kendime . Eee gerçek hayat bize neler neler sunuyor neden olmasın ?

Anne çılgın çatlak bir kadın ve kocası ona çok çok aşık . Hal böyle olunca onun hareketlerini idare eden bir aile sistemi kurulmuş . Ağlanacak hallerine gülmeyi tercih ettikleri için bol dans ve eğlence içeren bir hayat döngüsü olmuş. Zamanla bu döngünün içine kuş ve çocukları da girmiş ve herkes payına düşeni yaşamış .

Aslında genel olarak bu ailenin kendinden başkasına zararı olan bir eylemi yok . Fakat annenin yükünü taşımak hiç de kolay değil . 

Yaşadıkları gerçekliği baba ve oğlun gözünden tanık olurken keşke telli turna ve annenin gözünden de şahit olsaydık dedim. Herhalde hikaye harika ötesi bir noktaya taşınırdı . 

Bir yanım bu kitabı okumanızı isterken diğer yanım kararsız . Zaman zaman bazı kitaplarda bu duyguya kapılıyorum . Okuduktan sonra çok yer yanmıyor . Okumayınca da bir kaybınız yok . Fakat  altı çizilesi güzel cümlelerin olduğu naif bir metin . Sevginin nelere kadir olduğunu gösteren uçuk kaçık bir dünya . Kendi yolumun bu kitapla kesişmesine sevindim . İlla bu yazıyı okuyorsanız sizinde kesişecek ya da kesişti .  Düşüncelerinizi bilmek isterim .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *