ETKİNLİK :

November 3, 2019

ETKİNLİK :

NANOWRIMO İSTANBUL INSTITUT  FRANÇAIS KÜTÜPHANESİNDEKİ LANSMANINDAN DETAYLAR 

Tabiki mevzuya daha önceden dahil olup deneyimlemiş ,benim gibi bu sene haberdar olmuş ve ayrıca Fransız Kültür eventlerine katılan kişilerden oluşan bir gruptan bahsediyorum . Minimum 17 yaş ile başlayan grubun nezaketen maksimum yaş kısmını söyleyemem ama her telden harika bir karışım vardı . Tabi ki yazma sebepleri ve çeşitleri de bir o kadar çeşitliydi .

Zaten bu tarz etkinliklerde potansiyeli olmayanı pek göremezsiBir aydır yana yakıla coşkuyla bu projeden bahsedip duruyorum .  Şimdilik herşey harika gidiyor . Ekim ayında planlama süreci ve durumu anlama derken baya bir gerilme yaşamıştım . Sanli yapamayacakmışım gibi geliyordu . Ama ilk satırlardan sonra tüm kaygılar buhar oldu .  Şunu söyleyebilirim ki blog yazıları yazmanın harika bir egzersiz yanı var. Dikkati toplamak açısından iyi bir yatırım yapmışım kendime . Konu bu değil haydi esas mevzuya geçelim . Cuma günü güncelleme yapmak için Nanowrimo sitesine girdiğimde , maillere bakmak aklıma gelince ; rastlantısal olarak gördüğüm bir davetle  heyecanlandım .  

Ayfer Wang isimli bir arkadaş İstanbul tayfasını derleyip toplayıp Fransız Kültür ‘de bir lansmandan bahsediyordu . Şansıma cumartesi günü düzenlenmiş olması  derken gitmemek olmaz diye düşündüm . Havanın güzel olması ile birlikte çoluk çocuk ,kayınvalide düştük yollara 🙂 

Öncelikle Fransız Kültür’ ün kütüphanesine bayıldım . Gerçi genel olarak ortam Taksim’de bir vaha gibi . Toplandığımız alanda kütüphane içerisinde perde ile ayrılmış bir oda .Yerde minderler kenarlarda oturma bankları ; kuvvetle ihtimal çok amaçlı olarak kullanılıyor .

NanoWrimo ‘nun İstanbul temsilcileri Ayfer hanım ve Chris Bey  projenin amacı ve uygulanması ile ilgili bilgiler verdiler.niz . 20 dk ‘lık yazma etkinliği sonucunda ortaya çıkan ürünleri paylaştıklarında ; gerçekten yazsalarda ilk okumayı ben yapsam dedim . 

Gündemimdeki konularda  biliyorsunuz bu türk edebiyatının nereye gittiğinden dem vurmuştum . Yazmak bizim için ilkokuldan beri zahmetli. Düşük olarak gördüğümüz okuma oranından bile daha düşük ve zorlayıcı . En basit bir ürün mekan yorumu yaparken bile iki satır karalamaktan aciziz .  Bu gibi grupların içine girdiğim zaman nefes aldığımı hissediyorum ve iyi ki İstanbuldayım diyorum . Yoksa bu şehrin çekilecek yanı yok . 

Velhasıl gönül veren gelen herkese başarılar diliyorum . Kendime de öyle . Umarım bir atolye çalışması olurda daha sık görüşürüz . Gerçekten değerli insanlardı . Bulmuşken daha çok görmek isterim. Belkide artık senede bir gün olacak etkinliklerde görüşeceğiz kim bilir . 

Nanowrimo etkinliğine katılmadıysanız ; yazma disiplini kazanmak için bahane istiyorsanız ; henüz geç değil .Arkanıza bakmadan yol alacağınız satırlarda kaybolmanın keyfini çıkarın . Kimse sizi yargılamaz. Motivasyonunuzu yükseltin .175 sayfalık kitap fikri çok uzak değil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *