DÜNYADAN AŞAĞI -GAYE BORALIOĞLU

November 9, 2019

DÜNYADAN AŞAĞI -GAYE BORALIOĞLU

BİR HİLMİ ‘NİN BİYOGRAFİSİ

‘Kendini hakikatle ilişkisi olmayan bir duruma ikna etmek , insanoğlunun en temel özelliklerinden biridir . Başka hiçbir canlıda böyle yetenek yoktur . Bu tür ,insanlar etraflarında hatta kendi hayatlarında olup bitenler dışında tamamen zihinleri içinde sadece kendilerine özgü bir sebep -sonuç zinciri kurarak bir gerçeklik icat ederler ve ona kalben inanırlar .Kendi inandığına ikna olmuş bu soydan bir kişiyi yolundan döndürmek ,hele somut gerekçeler ,açık seçik kanıtlar göstermek ,beyhude bir çabadır ,çünkü olgular tamamen başka evrende derlenmiştir .Hilmi de gördüğünüz gibi bu yeteneğe sahip insanlardan biridir .’ s:126

          

Her evde bir Hilmi ve türevleri mutlaka var .Hayır ailemde böyle birisi yok diyorsanız o zaman o Hilmi sizsiniz demektir .

Kitapla ilgili bir iki eleştiri okudum tam hak verecektim son dakika golü olan kitabın sonu ile fikirlerim değişti . Sonunu okumadınız mı acaba dedim ayıptır . Anlatmış işte yazar . Ha bu durumu ilk keşfeden de kendisi değil var işte öyle değişik hareketler . Tavsiye edilir mi bilmem. Fakat şunu düşünüyorum baba -oğul ilişkileri içine hayal kırıklıkları odaklı girmeseydi ensest hikayesi ,tecavüz ,şiddet patlasaydı sanırım bazılarını daha tatmin ederdi .Bazen halk bunu istiyor galiba diyorum . Neyse bu kadar avukatçılık yeter mevzuya geçelim . 

Hilmi bu romanın ana karakteri ve zaten ben merkezci bir insan olduğu için herşey onun ekseni etrafında döner ve baştan sona onun karakter gelişimini görürüz . Diğer karakterlerin gelişimi bu merkezde olmanın tabiatına uygun bir şekilde sönük . Standart bir roman kurgusunda durumlar bambaşka bir yere gidebilirdi ama tahminim tercih edilmemiş .

Kitap 3 bölümden oluşuyor . İlk bölümde Hilmi’nin alnından vurulup paranormal bir deneyim yaşamasıyla başlıyoruz .Gözlerini hastanede açan Hilmi ; bu bana ilahi bir işaret tövbe ettim bir daha günah yapmamalıyım mottosu ile ikinci şansa tutunuyor . Fakat istikrarlı bir tip olmadığı için bunu beceremiyor . Peki Hilminin nasıl bir hayatı olmuş olabilir ve alına yenmiş kurşun ile başlayan hikaye nasıl bu noktaya gelebilir ?

Okurken gülümseten evet var böyle tanıdıklar dedirten ilişkiler ve vicdan hesaplaşmaları ile örüntülü sayfalardan sonra; iyide bu adam neden böyle dedirtip çocukluğuna inme ihtiyacı hissediyorsunuz . 2. Bölümde de bir baba -oğul ilişkisi ile bu mevzu aydınlatılıyor .Babanın beklentileri yüksek, kendi hayat hedeflerini oğlunda görmek isteyen klasik baba işte . Ama Hilmi’nin mayasında yok . 

Çocuklar çok kurcalamaya gelmez . Onları peygamber vasfında yetiştiremezsiniz . onları ideal insan ,prototip insan yapamazsınız . Geri teper ,teptikçede zarar verir . Sosyal taktir göreceksiniz diye de bu ne kasmak . Zaten normlar tahmin edilenden daha geniş bir aralıktadır

 

Saçınızı süpürge edip, sırf imkanları daha iyi olsun diye çalışıp ; saçını okşayıp sevemeyecek kadar acizseniz olmaz o işler . İlk Önce çocuğunuzu tanıyın . Gözlemci olun  ve tabiatına göre akışa göre verin ne verecekseniz . Zaten rol model mevzuları yeterli . Aile iklimini olumlayın . İşte klasik anne -baba anlayışı Hilmi’yi bu hale getiriyor . O da kendine göre bir eş seçiyor sonra bir çuval incir gene berbat oluyor ama her seferinde vicdan rahatlatıcı bahane ile yoluna devam ediyor . Kendi gerçeklik kurgusu içinde gerçeği görmesi o kadar zor ki .

Hilmi kendince kurduğu bu savunma mekanizması ile hayatını bir şekilde devam ettiriyor . Bunu yapmak zorunda çünkü başka çıkış yok . Bu da onun çevresindeki insanlar için katlanılmaz bir ilişkiye dönüştürüyor . Ama onu bu hale getirenlerde Hilmi’nin korktuğu cehenneme götüren iyi niyet taşları . 

Bu kitabı inşallah Hilmi insanlar okurda söyle bir ayna tutarlar kendilerine . Bence gayet anlaşılır ve keyifli bir dille geniş bir kitleye hitap edebilecek bir kitap . Varsa çevrenizde böyle tipler hediye edin . Ve yorumlarını dinleyin . Enteresan olurdu . Anne babalara da okutun . Bu kadar bilgi erişimi kolay olan bir çağda hala eski usul ve yöntemlerle çocuk büyütülmez . Güncelleyin. Biz babadan böyle gördük  ifadesi çoktan çöp oldu . 

                                                                                        

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *