KOZMİK KUKLALAR -PHILIP K. DICK

April 26, 2020

KOZMİK KUKLALAR -PHILIP K. DICK

IŞIK VS KARANLIK

Başlangıçta Ormmazd vardı… 

Bilginin ışığını saçtı, her bir zerre her bir ziya evreni dirhem dirhem işledi. Düzeni kurdu ve buna yasa dedi. 

Sonra Ahriman geldi… Kardeşi, dengi, zıttı, ebedi düşmanı. 

Ormmazd ne kadar aydınlıksa,Ahriman  o kadar karanlık, o kadar derin, o kadar kuytu….

Ahriman kendi karanlığında kötülüğü büyüttü, büyüttü ,büyüttükçe kibirlendi, kibirlendikçe beğenmez oldu yaratılanı. 

Hastalıklı ,kokuşmuş irin buharı örtü verdi her bir yeri. Ölüm gibi yayılıverdi. Bereketi soldurdu, huzuru küstürdü. 

Ormmazd ile savaşı işte o zaman başladı. Yıllarca yüzyıllarca süren kadim bir savaş. O kadar zamansız ki bilmezler ne zaman başlar ne zaman biter…. 

Gene bir PKD romanı ve ben gene mest olmuş durumdayım. Okudukça yazarla aramda gönül bağı pekişiyor. Genelde onu siberpunk evren inşaları ile görüp ;zekasına hayran olsam da bu sefer beni bambaşka bir yerden yakaladı. 

Kozmik kuklalar… Karısı ile birlikte tatil yapan Ted, doğduğu kasabaya gitmek ister ve rotayı çevirir. Fakat geldiğinde gördüğü manzara hiç de geçmişine ait değildir. Bu duyguyu zaman zaman kentsel dönüşüme uğrayan mekanlarda hissetsem de; Ted bu işte bir tuhaflık olduğunu hisseder ve karısını unutacak kadar kendinden geçerek, sokak sokak dolaşıp gördüğü kişilere hafızasındaki mekanların ne olduğunu sorar. 

Bu süreçte aldığı yanıtlarla iyiden iyiye gerilirken bir de öğreniriz ki ; Arşiv bilgisi, Ted zaten 10 yaşında iken ölmüş. 😲

Burdan sonrasında bizim için fantastik ve gizemli olayların kapısı aralanmaya  başlar. 

Ted, ısrarla gerçeği ortaya çıkarmak ister ve karşılaştığı herkese meramını anlatır. Fakat kasaba sakinleri sanki başka bir boyutta gibidir. Bambaşka bir zaman çizgisinde yaşamışlardır. 

Ted, Peter isimli bir çocukla karşılaşır ve ondan sağdığı bilgiler sayesinde yaşadığı şeyin daha da gizemli olduğunu anlar. Ve Peter ona bu durumun sebebini göstermek istediğinde dayanamaz ve kabul eder onunla birlikte vadiye gider. 

İşte bu vadi deneyimi romanın ana atmosferini harika bir şekilde gösterir. Her Şey  bir illüzyondan oluşmuştur ve bunu sağlayan varlıklar olağanüstüdür. Bir yanda ışık varken bir yanda karanlık vardır. Ve üstün gelen güç diğerinin kurduğu düzeni değiştirmiştir. Ted, aptal değildir ve bu büyük güç karşısında korkuya kapılır,bir an önce orayı terk etmeye çalışır. Ama çoktan eşiği geçmiştir artık bu yoldan dönüş yoktur. 

Kasabanın sakinlerinden doktor Ernest Meade’nin kızı Mary ‘nin düzenli olarak Peter ile birbirlerini madilediklerine şahit oluruz. Kullandıkları varlıklar ve güçler iyiden iyiye bu iki yancı karakteri zirveye çıkarır ama hangisi iyi taraf sorgusu bitmez.  Belli olan bir ayrıntı vardır ki artık Peter iyice Ted’ e kinlenmiştir. 

Bir de romanın gizemli durumlarından biri Gezginler. Kimdir bu ruhani varlıklar. Gözlerini kapatıp ilerlediklerin de herşeyin içinden geçebilecek kadar yoğun, açtıklarında insan formunda ve canlı sıcaklığında. 

Bu kadar gizem yükselişte iken, William Christopher ile kasabanın geçmişini anımsayan başka  bir müttefik kazanır. Ve zihinsel güçleri, hafızaları ile birlikte kasabayı eski haline dönüştürmeye çalışırlar. Tabiki bu hamle kitabın sonuna doğru patlak verecek büyük savaşı tetikler. 

Bir ara yazarın Ted ‘e Mesih misyonu yüklediğini düşündüm. Düzeni bozulmuş dünyayı toparlamak amaçlı gelmiş olabilirdi. Fakat olay bambaşka bir yere doğru uzandı. 

Ahura mazda’ nın hikayesinden yola çıkarak o kadar harika bir iş çıkarmış ki. Tempolu giderken sağlam sürpriz  oldu.

PKD  bu kitabında da gene harikaydı. Bakalım bir sonrakinde neler vaad edip ufkuma Ufuk katacak. Bu arada kitabı okurken daha öncesinde izlediğim 1998 yapım Dark City (Karanlık Şehir ) filmini o kadar çok anımsadım ki. İzleyen varsa benimle hemfikir olacağını düşünüyorum. İzlemediyseniz de kesinlikle öneririm. Sağlam kafa yakıyor. 

Benden bugünlük bu kadar. Bloguma abone olup beğen tuşuna basar ve yorumlarsanız ihya olurum. Varlığınızı hissederim. 💜🥰💋

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *